Experti hovoria o dôchodkovej reforme SaS: Je lepší ako Krajniakov návrh a ktorý prinesie vyššie penzie?

Denník Pravda uverejnil vyjadrenie analytika Radovana Ďuranu k dôchodkovej reforme SaS. 29.9.2021

Experti hovoria o dôchodkovej reforme SaS: Je lepší ako Krajniakov návrh a ktorý prinesie vyššie penzie?

Radovam Ďurana, INESS:

 

"Mnohé politické strany využívajú dôchodkový systém na presadzovanie svojich politických a volebných cieľov. To je nevyhnutná súčasť demokracie, tá by zároveň ale mala umožňovať nápravu týchto zmien. Môžu totiž spôsobiť veľkú dieru v štátnej kase a jej kolaps. Využívanie ústavných zákonov tieto korekčné mechanizmy komplikuje, ale ani tie negarantujú dlhodobosť. Súčasný návrh si kladie za cieľ zachovať udržateľnosť súčasného nastavenia dôchodkového systému. Z pohľadu fiškálnych konzervatívcov je to dobrý krok.

Momentálne nie je na stole návrh z rezortu Krajniaka, tak nie je jasné, či je možné porovnávať. aj tento zákon definuje max 12. dôchodkov, čím otvára otázku, čo sa stane so súčasným polovičným 13. dôchodkom.

Ani tento zákon nedefinuje niektoré detaily, ktoré budú kľúčové. Napríklad reštrikcie, ktoré by boli v platnosti v prípade negatívneho vývoja dôchodkového systému. Zavádza sa optout princíp vstupu do piliera. Za zásadnú pridanú hodnotu tohto návrhu považujem , slobodu, ktotrú tento návrh ponecháva sporiteľom pri nakladaní s úsporami."

Celý článok si môžete prečítať tu

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards