Slovensko vyčlenilo na pomoc ekonomike najmenej spomedzi rozvinutých krajín. Je to problém alebo za to treba vládu chváliť?

Radovan Ďurana sa pre Denník E vyjadril k rozdielom v štátnej pomoci. 27. 10. 2020.

Slovensko vyčlenilo na pomoc ekonomike najmenej spomedzi rozvinutých krajín. Je to problém alebo za to treba vládu chváliť?

Radovan Ďurana, ekonóm inštitútu INESS

Porovnávanie pomoci jednotlivých krajín je populárne cvičenie, avšak s ľavicovo-populistickým nádychom. Podsúva predstavu, že viac pomoci je lepšie. Ignorujú sa pritom dve základné veci. Čo sa pomocou získalo a že pomoc je na dlh, vytvára obrovské bremeno do budúcnosti. Ten prvý problém je extrémne zložitý, pričom ten druhý problém nesie v sebe paradox. Doteraz sme predsa chceli, aby slovenský dlh bol čo najnižší – a už nám to je jedno?

Čo jednotlivé krajiny objemom pomoci získali? Aká je hodnota za peniaze, ktorú Slovensko a iné krajiny získali? V čom je hodnota za peniaze v ČR vyššia ako na Slovensku? O tom sa nehovorí. Podľa čoho by sme ich mali porovnávať? Podľa najmenšieho poklesu HDP? Udržanie HDP za cenu obrovských dlhov do budúcnosti vôbec nemusí byť výhodné. Kúpiť si rast 100 miliónov eur za 120 miliónov eur je plytvanie zdrojmi. Alternatívnym ukazovateľom je pohľad na mieru nezamestnanosti, či nárast chudoby. Na priloženom grafe ilustrujeme, že krajiny platili diametrálne ceny za pomalý rast nezamestnanosti. Slovensko zaplatilo za plus – mínus rovnaký rast nezamestnanosti výrazne menej ako Česká republika. Spojené kráľovstvo či Rakúsko a Lotyšsko sú nezodpovední hospodári.

70 rokov absencie vojnového konfliktu či zásadných prírodných katastrof a k tomu prechod na nelimitované tlačenie peňazí centrálnymi bankami spôsobilo, že i napriek absencii poškodenia kapitálových aktív ekonomiky, objem pomoci dosahuje úroveň povojnových nákladov na revitalizáciu. Ekonomika je pritom v dočasnom útlme, ktorý stačí prečkať s nevyhnutne veľkým objemom pomoci, ktorý zabezpečí základný príjem obyvateľov.

Celý článok si môžete prečítať tu.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards