Daň z predaja potravín
Vládny postup zavádzania nových daní a zvyšovania tých starých je už vcelku zjavný. Do programového vyhlásenia či rozpočtového plánu si napísali všetko, čo im napadlo. Ale zároveň to napísali dostatočne vlažne, aby im do toho sadlo čokoľvek čo (ne)spravia.
Potom už stačí vypúšťať balóniky rôznymi kanálmi a sledovať reakcie. Daň z cukru mala už cestičku dobre prešliapanú a prešla. Daň z finančných transakcií vyvolala poprask a tak minister financií rýchlo poprel aj aktuálny deň v kalendári.
Teraz vypustili balónik o odvode reťazcov. Tento odvod je taká vládna srdcovka. Môžu ho predávať s príbehom o zlých zahraničných reťazcoch, ktoré jedným šmahom zvyšujú ceny potravín pre občanov a zároveň drvia slovenských potravinárov. Sto krát vyvrátené bludy o nadmerných ziskoch a gigantických maržiach vždy nájdu vďačných poslucháčov. Nehovoriac o tom, že pár dodatočných desiatok, alebo dokonca stoviek miliónov eur v rozpočte je vždy radosť minúť.
Problém však je, že to už raz ich predchodcovia vyskúšali – a škaredo sa popálili. Odvod platný od januára 2019 bol po štyroch mesiacoch vládou rýchlo zrušený. Dôvodom bolo nielen vyšetrovanie Európskej komisie, keďže bol ušitý tak, aby zasiahol len časť reťazcov, čo hrozilo stretom s uníjnym súťažným právom. Odvod bol totiž tak komplikovano vymyslený, že hrozil zdecimovaním menších slovenských reťazcov, pričom iné by vynechal.
Smrtiacou ranou boli však najmä štatistiky o raste cien potravín. Tie už po prvom mesiaci platnosti odvodu ukázali to, pred čím sme my a ďalší ekonómovia varovali už pred jeho schválením, a čo predstavitelia vlády tvrdohlavo odmietali. A síce sa potvrdilo, že takýto typ dane sa musí zákonite prejaviť v cenách potravín. Preto jej korektnejší názov by mal znieť „daň z predaja potravín“.
Odvod reťazcov je obratovou daňou, ktorá sa vo svojej ekonomickej podstate v mnohom podobá DPH. Pri priemernej ziskovej marži 4%, ktorú mal maloobchod s potravinami v roku 2022, nie je priestor kam inde „schovať“ odvod so sadzbou hoci len v desatinách percenta. Podobný príbeh vidíme z Maďarska, kde aj oficiálne európske štatistiky časť rekordného nárastu cien potravín pripísali tamojšej dani z predaja potravín.
Za necelých 10 mesiacov od nástupu tejto vlády sme narátali už desiatku nových/zvýšených daní a päť ďalších malo vypustené informačné balóniky. Daň z predaja potravín má potenciál byť jedna z najhorších. Preto dúfam, že tento balónik len neškodne praskne vo vzduchu.