13. a 14. platy pomôžu veľkým korporáciám (HN)

Radovan Ďurana komentoval možné nežiadúce dopady 13. a 14. platov pre HN. 1.2.2018 

13. a 14. platy pomôžu veľkým korporáciám (HN)

SNS chce cez úľavy obmedziť sivú ekonomiku. Vyplácanie odmien "na ruku" to však neukončí.

 Prvé zvýhodnené 13. platy by zamestnanci mohli dostať už v júni. Tripartita sa dohodla na návrhu zákona o dovolenkových a vianočných platoch a parlament o ňom bude hlasovať v nasledujúcich dňoch na aktuálnej schôdzi. Má to však háčik ich vyplácanie bude dobrovoľné. Motiváciou na ich vyplácanie by mali byť odvodové a daňové úľavy, ktoré zákon určuje. Podnikatelia však budú musieť splniť niekoľko podmienok.

Tento rok bez zdravotných odvodov

Na to, aby sa na 13. alebo 14. plat mohla vzťahovať úľava, bude musieť dosiahnuť výšku priemerného zárobku zamestnanca. Tým chcú navrhovatelia predísť tomu, aby firmy zvýhodnenie nezneužívali. Výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska Peter Kremský toto pravidlo považuje za správne. "Je to logické, aby sa nerobilo to, že sa dá zamestnancovi polovičná mzda a 13. plat sa mu vyplatí akoby ten zvyšok iba preto, že je to oslobodené od odvodov," vysvetlil. Úľava sa bude vzťahovať iba do výšky 500 eur. Ak teda zamestnanec zarába priemerne tisíc eur, 13. či 14. plat bude musieť mať sumu minimálne tisíc eur, od odvodov bude oslobodená však iba polovica. 13. plat bude dostupný v takýchto podmienkach pre zamestnancov, ktorí v spoločnosti pracujú minimálne dva roky, v prípade 14. platu štyri roky. Odmeny by v tomto roku mali byť oslobodené od zdravotných odvodov, v roku 2019 aj od sociálnych odvodov a dane z príjmov. Štátna tajomníčka ministerstva financií Dana Meager, nominantka za stranu SNS, ktorá návrh pripravila, upozornila, že zákon má obmedziť sivú ekonomiku. "Máme pred sebou určitý fenomén na trhu práce, ktorý by sme radi eliminovali, a to je vyplácanie takýchto odmien v ,kešovej‘ forme," priblížila. Analytik INESS-u Radovan Ďurana však pripomenul pôvodný zámer, s ktorým bol celý návrh predstavený. Predseda SNS Andrej Danko sa vyjadril, že chce, "aby sa v Slovenskej republike dôsledne uplatňoval princíp zásluhovosti a výkonu, aj preto budem so svojimi koaličnými partnermi hovoriť o potrebe uzákonenia 13. platu pre všetkých zamestnancov". Ďurana si však myslí, že "sivá ekonomika je zložitý problém, ku ktorému by vláda nemala pristupovať tak, že sa bude snažiť populárne politické návrhy zaobaliť do vznešeného hávu". Zvýhodnené dovolenkové a vianočné platy problém nevyriešia ani podľa Kremského. Odmeny na ruku sa totiž nepraktizujú vo firmách, ktoré majú na ich vyplácanie vo výške priemerného zárobku. "Skôr je to problém nízkopríjmových ľudí, ktorí zvyčajne 13. plat nemajú, ako aj určitých špecifických odvetví, ako sú najmä stravovacie a ubytovacie služby," dodal.

Návrh teší veľké firmy

Podnikateľské asociácie s návrhom ako takým problém nemajú, viceprezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení Rastislav Machunka poznamenal, že "môže znamenať vyššiu motiváciu pre zamestnávateľov, predovšetkým pre malých alebo stredných, ktorí ich doteraz nevyplácali, na to, aby ho vyplácali". Viacerí upozornili, že sú za ním politické dôvody a súťaženie medzi koaličnými partnermi. "V skutočnosti takáto úprava pomôže veľkým firmám a ich zamestnancom, ktoré už dnes prémie vyplácajú," uzavrel Ďurana.

HN, Kristína Votrubová, 1.2.2018 
 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards