4-dňový pracovný týždeň: Zamyslime sa nad ním s chladnou hlavou, upozornil INESS

Portál Startitup.sk uverenil komentár analytika Róberta Chovanculiaka k návrhu 4 dňového pracovného týždňa. 

4-dňový pracovný týždeň: Zamyslime sa nad ním s chladnou hlavou, upozornil INESS

Radovan Ďurana, INESS: 

"Ide leto, bude teplo a ľudom sa bude ťažšie pracovať. Hlavne v piatok. Asi aj preto naberá na obrátkach diskusia o štvordňovom pracovnom týždni. Skôr ako nám slnko zavarí mozgové závity, zamyslime sa nad týmto návrhom s chladnou hlavou.

Zaujímavý benefit pre firmy

Hlavná myšlienka hneď na úvod: štvordňový pracovný týždeň je zaujímavý zamestnanecký benefit, ale hrozná verejná politika. Teda je to niečo, čo patrí do rúk manažérom oddelenia ľudských zdrojov, ale určite nie poslancom výboru Národnej rady SR pre sociálne veci. Aj preto považujem za osviežujúce, že jedna slovenská banka vypustila do sveta informáciu, že ide testovať štvordňový pracovný týždeň. Ak sa im to osvedčí, možno sa pridajú aj ďalší zamestnávatelia a nakoniec sa dočkáme aj my, ekonomickí analytici, voľných piatkov.

Takéto experimentovanie na úrovni firiem má mnoho výhod. Súkromná spoločnosť ide s kožou na trh. Musí niesť náklady svojich rozhodnutí. A to je dobrá spätná väzba. Firma ľahko zistí, či tento zamestnanecký benefit funguje, alebo bude 20 % odpracovaných hodín chýbať. A nedobehnú to ani viac vyrelaxovaní a opálení zamestnanci. Tento prístup je v úplnom protiklade k nápadom niektorých naivných revolucionárov, ktorí by z tohto zamestnaneckého benefitu najradšej spravili verejnú politiku."

Celý komentár zo dňa 8.6.2023 si môžete prečítať tu. 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards