Analytici oceňujú, že vláda odborníkov sa chce venovať dátam v zdravotníctve

Týždenník Trend uverejnil komentár analytika Martina Vlachynského k návrhom v zdravotníctve v programovom vyhlásení vlády. 
 

Analytici oceňujú, že vláda odborníkov sa chce venovať dátam v zdravotníctve

Ako uviedol, do zmien v dátovej oblasti vkladá najviac nádejí.

Martin Vlachynský, INESS: 

"Ťažko hodnotiť reálnosť niečoho, o čom všetci vieme, že je to len na pár mesiacov. Krátkodobé ciele závisia najmä od manažérskych schopností aktuálnej vlády. Projekty výstavby nemocníc z plánu obnovy sa reštartovali do bodu 0, projekt výstavby staníc ZZS napreduje, ale v oboch prípadoch ide o dlhoročné projekty. Ku komplexnému nasadeniu DRG sa prihlásili snáď všetky vlády od roku 2010. Zefektívnenie starostlivosti sa možno dostane na úroveň papierových riešení, ale určite to nie je realizovateľné za tejto vlády (jedine ak by po voľbách extrémne dlho trvalo zostavenie novej). Najviac nádejí vkladám do zmien v dátovej oblasti, tam sa dajú rozťať niektoré gordické uzly pomerne rýchlo. Zároveň je to ale oblasť, kde sú obrovské externé tlaky, ktoré bude musieť vláda prekonať. Efektívne financovanie, stabilita pracovnej sily a ďalšie dlhodobejšie priority sú behom na dlhú trať a budú si vyžadovať široký politický konsenzus o prioritách (najmä v prípade zdravotníctva). Prekvapuje ma, že do PVV presiakli aj politické body niektorých strán ("vyriešenie" krížového vlastníctva - vyriešenie čoho konkrétne?)"

Celý článok zo dňa 18.6.2023 si môžete prečítať tu. 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards