Bitcoin bublina
Mnohým ľuďom nedajú spať kryptomeny a Bitcoin. Ten už prekročil cenu 11 tisíc dolárov. To je zhodnotenie vyše 11 miliónov percent za päť rokov.

Samozrejme, že bitcoin je bublina.
Aj euro je bublina. Dolár je bublina. Zlato je bublina. Všetko čo má peňažný dopyt, je v bubline. Cena nie je určovaná „fundamentom“ napríklad v podobe budúcich výnosov ako pri akciách alebo nemonetárnym použitím ako pri komoditách. Ľudia ich chcú iba preto, aby ich mohli vymeniť za niečo iné v budúcnosti. A musia veriť v to, že sa im to podarí.
Bublina definuje peniaze. Čitateľov Zlých peňazí by to nemalo prekvapiť. Píšem tam, že fiat peniaze za bublinu považujú aj ekonómovia hlavného prúdu: „V súčasnosti prevažujúci prístup hodnoty peňazí s núteným obehom v literatúre, Wallace (1980), Kiyotaki a Wright (1989), Samuelson (1958) atď. je pristupovať k peniazom v modeli s nekonečným horizontom ako k bubline... Existujú potom typicky viacnásobné rovnováhy, vrátane nepeňažnej rovnováhy, kde ...fiat peniaze majú nulovú hodnotu.“
Na to aby sa niečo stalo peniazmi, musí v tom byť bublina. No nie všetko čo je v bubline, sa stane peniazmi. Peniaze sú bublina, ktorá nikdy nepraskla.
WSJ
Bitcoin stále nie je skutočnými peniazmi. Nie je všeobecne akceptovaným prostriedkom výmeny. Jazykom, v ktorom rozumieme relatívnym cenám v ekonomike. Skôr než prostriedkom výmeny, ktorý poskytuje služby likvidity, je pre väčšinu jeho držiteľov nástrojom špekulácie. Láska špekulantov môže byť prelietavá, strach panický.
O neprasknutie bublín v zlých peniazoch sa usilujú centrálne banky. Sľubujú ich znehodnotenie tempom 2 % ročne, nie viac. Ak toto tempo prestrelia, peniaze vedia aj ničiť, aby zvýšili hodnotu tých zostávajúcich. Pri bitcoine takýto poistný mechanizmus neexistuje. Skok na peniaze sa nemusí podariť. Vyhrať môže iná zo stoviek či tisícok existujúcich alebo budúcich kryptomien. Alebo úradujúci fiat. Potom sa s dopytom vytratí aj jeho hodnota.
Trhy
„Bitcoin úplne zmenil môj život... Dnes stojí jeden bitcoin 1 miliardu bolivarov (VEF), venezuelskej lokálnej meny. Do sektora som vstúpil, aby som sa ubránil pred našou vládou, ktorá chce rozhodovať o mojej budúcnosti, o mojej ekonomickej suverenite. Ďakujem všetkým. Ďakujem, Satoshi. “ píše Venezuelčan Eduardo Gomez. Tamojšej centrálnej banke bublina zlých peňazí spľasla v rukách.
Ekonóm Joseph Stiglitz by bitcoin zakázal. Podľa neho „neplní žiadnu spoločensky užitočnú funkciu“. Nerozumie tomu a napriek tomu chce ostatným zakazovať. Typické.
Na najväčšej americkej burze, na ktorej sa bitcoin obchoduje, pribudlo za posledný v USA sviatočný víkend 100 tisíc účtov. Spolu má burza už vyše 13 miliónov klientov.
Podľa štvrťročného listu investorom od Crescat Capital sú americké akcie historicky najviac nadhodnotené z hľadiska pomeru ich ceny k tržbám, k účtovnej hodnote, príjmom aj voľnému cash-flow.
Eurozóna
40 % úverov slovenským domácnostiam je dnes vyšších, ako je čistý príjem klienta za 6 rokov.
Nemecká ekonomika má zamestnanosť a export na historických maximách. Dobré časy v eurozóne pokračujú. Európska komisia predpovedá silný, viac než 2 percentný rast ekonomiky ešte aj Grécku. Tu by som bol opatrný, keďže predpovede ohľadom Grécka sa Európskej komisii ani Medzinárodnému menovému fondu nezvyknú napĺňať.
Napriek tomu má 6 krajín na čele s Francúzskom našliapnuté v roku 2018 porušiť pravidlá eurozóny ohľadom štrukturálneho deficitu verejných financií. Krajiny eurozóny sa neunúvajú fiškálne pravidlá dodržiavať ani v dobrých časoch.
Bicyklová bublina
Spoločnosti na zdieľanie bicyklov zažili v posledných rokoch v Číne boom. Bicykle sa v uliciach čínskych miest premnožili. Zapratali chodníky, námestia a parky. Napríklad v Šanghaji je 1,5 milióna zdieľaných bicyklov. Tretia najväčšia spoločnosť prevádzkujúca zdieľanie bicyklov Bluegogo minulý týždeň skrachovala. Málo dopytu a veľa bicyklov. Osud niektorých z nich ilustrujú fotky cyklo-cintorínov.
Zdroj: The Guardian
Mylné investície do bicyklov môžu byť prejavom vlny chybných investícií po veľkom množstve nových zlých peňazí, ktoré naliala Čína v poslednej dekáde do ekonomiky.
Okrem bicyklov tam spomaľujú už aj nehnuteľnosti.
Hotovosť neumiera. Naopak napriek zloprajnosti politikov sa jej po kríze výborne darí. Podiel hotovosti na HDP v 41 krajinách (zo 42, ktoré boli skúmané) medzi rokmi 2006 a 2016 vzrástol. Krajiny vo vzorke tvoria 75 % svetového HDP.
Text je ekonomickou časťou mailového týždenníka "Zlé peniaze, dobrý život" Juraja Karpiša. Na jeho odber sa možno prihlásiť tu www.jurajkarpis.com