Kauza Zolgensma
Na Slovensku nie je asi známejší inovatívny liek, ako Onasemnogene abeparvovec, komerčne označovaný ako Zolgensma. Verejnosť fascinuje nielen možnosťou zlepšiť stav maličkých detí trpiacich smrteľnou spinálnou muskulárnou atrofiou (SMA), ale aj oficiálnou cenovkou 2 milióny eur za jednu kúru, ktorá z neho svojho času robila najdrahší liek sveta.
Zastropované nákupy
Hoci inflácia vo svete vykazuje mierne spomalenie, neprestáva politicky páliť. Možno dokonca viac, ako pred rokom. Aktuálne totiž vyčíňa hlavne v potravinách. Konkrétne ceny slovenských potravín nepretržite rastú už tretí rok, pričom vo februári boli podobne ako v predošlom mesiaci medziročne vyššie o 29 %. Mlieko, syry a vajcia medziročne narástli o závratných 37 %. Toto voličov bolí.
INESS hľadá posilu – správcu a lektora Ceny štátu.
Portál Cenastatu.sk už 17 rokov poskytuje občanom, školám, politikom či novinárom dôležité a prehľadné informácie o tom, ako a načo štát používa peniaze občanov, a ako ich kvôli tomu zdaňuje.
Market Finesse 2/2023
Nedokážem to vydržať, preto to spomeniem hneď tu v úvode: v INESS sme predstavili snáď najdôležitejší reformný materiál v oblasti vzdelávania za uplynulých 20 rokov. Tak a teraz pekne poporiadku.
50 najhorších škôl na Slovensku nenaučí deti základné gramotnosti, ako im pomôcť?
Na Slovensku je 50 základných škôl, kde sa vzdeláva 20-tisíc detí, ktoré sa za 9-10 rokov nenaučia poriadne čítať, písať ani počítať. Napriek tomu, že absolvovali približne 10-tisíc vyučovacích hodín. V našej novej publikácii Ako prelomiť ľady v školstve do hĺbky rozoberáme, čo vieme o týchto školách a navrhujeme nový postup, ako týmto deťom pomôcť.
Štát dlhodobo zlyháva vo vzdelávaní žiakov zo znevýhodneného prostredia
Viac ako 10 000 obzvlášť zraniteľných detí sa vzdeláva na školách, ktoré dosahujú výsledky zodpovedajúce pätorke.
Po bitke je každý generál
Každý z nás isto videl nejaký film z prostredia armády, kde ostrieľaný seržant vrieska na vojaka v pozore. Ten to stoicky znáša, pretože v armáde má nadriadený vždy pravdu.
Prečo chcieť menej pomoci od štátu
O tom, čo by mal štát robiť a čo nerobiť, sa viedlo nespočetné množstvo diskusií. Zjednodušene môžeme diskutujúcich rozdeliť na dva tábory – tí, čo chcú od štátu viac „pomoci“, a tí, čo chcú hlavne pokoj. Kam by ste zaradili farmárov?
Prečo sa priaznivci Degrowth mýlia
Nedávno obehla česko-slovenské médiá a sociálne siete téma „Degrowth“. Voľne to môžeme definovať ako názorové hnutie, podľa ktorého je neustály ekonomický rast škodlivý pre planétu a mal by byť v ľudskej spoločnosti nahradený „sociálnymi a ekologickými cieľmi“.
Lepšie školy - Pomôž riaditeľom, zachrániš školstvo
Prečo sa pri reforme školstva sústrediť na riaditeľov škôl.