Tlačová správa - Next Generation EU
Európska únia na ekonomické spomalenie členských štátov odpovedala komplexom podporných balíkov, združených pod názvom Next Generation EU (NGEU). NGEU neprichádza len so stovkami miliárd eur, ale aj s bremenom pre túto a budúce generácie občanov, daňovníkov a podnikateľov.
8500 stredoškolákov si zmeralo sily v Ekonomickej olympiáde
Testami školského kola Ekonomickej olympiády za štyri ročníky existencie prešlo takmer 24 300 študentov a študentiek stredných škôl. Už od začiatku súťaže sme cítili veľký záujem o olympiádu zo strany súťažiacich a pedagógov. Tento záujem pretrváva naďalej, čomu nasvedčujú aj čísla. V štvrtom ročníku olympiády sme zaznamenali nielen najvyšší počet zapojených škôl, ale aj súťažiacich z celého Slovenska.
Tri pozitíva
„Poprosíme spomenúť tri pozitíva a tri nevyužité príležitosti“, zaznela požiadavka Zdravotníckych novín na koncoročný hodnotiaci komentár. Hneď som vedel, s ktorou časťou tejto požiadavky budem mať problém.
Stanovisko INESS k návrhom Európskej komisie v oblasti minimálnej mzdy
INESS – Inštitút ekonomických a spoločenských analýz spoločne s ďalšími európskymi think-tankmi zaslal stanovisko predstaviteľom Európskej rady, Európskej komisie a Európskeho parlamentu, v ktorom vyjadruje nesúhlas so snahou Európskej komisie koordinovať tvorbu minimálnej mzdy v členských krajinách a s prístupom, akým navrhuje naviazať minimálnu mzdu na vybrané ukazovatele.
Rozviažme spotrebiteľom energií ruky
Cena je najdôležitejším nástrojom trhovej ekonomiky. Je to semafor, ktorý zdrojom ukazuje kam tiecť, aby z čo najmenšieho množstva vstupov vznikli čo najhodnotnejšie výstupy. Cena je dynamická veličina, neustále sa mení, pretože sa neustále menia externé okolnosti, ale aj preferencie zákazníkov. Cena jedného statku nie je osamotená veličina, ale môže existovať len v závislosti od cien všetkých ostatných statkov na svete. Cenu ceruzky ovplyvňuje aj cena dreva, či grafitu, tie závisia zase od cien motorových píl, benzínu, či miezd brazílskych baníkov, ale aj od toho, či medzi deťmi práve letí vďaka novému youtuberovi kreslenie... a takto môžeme pokračovať.
V poľnohospodárstve je dôležité hovoriť o dátach a podľa toho prehodnocovať politiky
Agrobiznis uverejnil rozhovor s Monikou Budzák o štúdii od INESS s názvom „Slovenské poľnohospodárstvo potrebuje viac ako len sebestačnosť“.
Tri dôvody proti digitálnym menám od centrálnych bánk
Centrálne banky nám “predávajú” koncept svojich digitálnych mien (CDBC - Central Bank Digital Currencies) príbehom o ochrane spotrebiteľov. Tí údajne čím ďalej tým viac používajú bezhotovostné platby, čím sa pripravujú o výhodu súkromia spojenú s používaním hotovosti, a vystavujú sa riziku behov na banky a zahraničných útokov na platobné siete.
Nebyť intervencií centrálnych bánk a regulátorov do finančných trhov, boli by tieto riziká zanedbateľné (viac o tom v posledných pár odstavcoch). Realita je ale taká, že spomínané riziká sú reálne a CBDC ich akurát tak zväčšia.
Rozhovor o Fonde obnovy
Začiatkom decembra 2020 poskytol analytik INESS Martin Vlachynský dlhší rozhovor o Fonde obnovy, kríze a celkovej ekonomickej situácií špecializovanému časopisu Logistika dnes. Prinášame ho v plnom znení:
Účtovníci, učitelia a zdravotníci z dvojročáku
Nezdá sa, že Veľká Británia má problémy s vyšším vzdelávaním. Má kvalitné vysoké školy, na ktoré sa hlásia študenti z celého sveta a ktoré sú, mimochodom, spoplatnené. Stredoškolské vzdelanie s dôrazom na prax (tzv. duálne vzdelávanie) nedosahuje úrovne ako v Nemecku alebo Švajčiarsku, ale funguje obstojne. 20 % miestnych zamestnávateľov ponúka prax pre učňov. Pre porovnanie, u nás sa do duálneho vzdelávania zatiaľ zapojilo menej ako 1 % zamestnávateľov. A to najdôležitejšie – vo Veľkej Británii majú relatívne nízku mieru nezamestnanosti mladých ľudí. A nezmenil to ani do široká otvorený trh práce pre imigrantov.
Slovo roka: odborník
Favoritom na slovo roka bude asi „covid“, ale mojím koňom je slovo „odborník“. Oproti covidu je napriek svojej obyčajnosti tajomnejšie a možno aj nebezpečnejšie.