Rozdávať dávky na boj proti rastúcim cenám a inflácii je ako hasiť požiar benzínom
Juraj Karpiš v rozhovore pre .týždeň so Šimonom Jeseňákom:
Ekonóm Juraj Karpiš dlhodobo upozorňuje na dôsledky expanzívnej monetárnej politiky, alebo ľudovo povedané tlačenia peňazí. Práve tento krok centrálnych bánk spolu s bezbrehým míňaním spôsobujú rekordnú infláciu.
Slovenská ekonomika vo vojne
Zdražie obilie? Môže Európa fungovať bez ruského plynu? Čo spraví odstavenie od SWIFTu? Čo spôsobia ukrajinskí utečenci? Budú ďalej padať burzy? S istotou si dovolím tvrdiť len pár veci.
Riaditeľ INESS-u: Slovensko extrémne zbohatlo. Patríme medzi najbohatších ľudí na planéte
„Veľa ľudí si myslí, že medzi podnikateľmi a zamestnancami alebo odborármi prebieha neustály zápas. Tak to však nie je. Ak sa nebude dariť podnikateľom, nebude sa dariť ani zamestnancom,“ hovorí v rozhovore pre REFRESHER riaditeľ INESS-u.
Uber Eats - záchranné koleso pre reštaurácie nie je nová jachta
Klasická reštaurácia stojí na troch pilieroch: dobrá lokalita, kvalitná obsluha a chutné jedlo. Koronavírus z nich odpílil dva
Monopol nie je všemocný, má aj veľa nášľapných mín
Keď je na trhu len jedna firma v odvetví, tak si nemôže bezhlavo robiť, čo chce. Musí rátať s potenciálnymi konkurentmi
Ako nepomáhať regiónom
Mnoho Slovákov strávilo tohtoročné prázdniny výletmi po slovenských horách. Tam si mohli všimnúť zaujímavý cenový fenomén - vysokohorskú prirážku. Pol litra kofoly a jedna horalka nemajú všade na Slovensku rovnakú cenovku. Viete si predstaviť, že by chcel nejaký politik riešiť túto „krivdu" reguláciou? Ani ja nie. Ale stačí, že sa začneme rozprávať o cene za prácu, a už je oheň na streche.
Potrebujeme zavreté obchody?
Ľudia boli nútení zvyknúť si na dočasnú zmenu otváracích hodín obchodov bez možnosti nakupovať počas nedele. No ako sa hovorí, nič nie je také trvalé ako dočasné vládne opatrenie. Túto skutočnosť svojím vyjadrením v prospech zachovania súčasnej situácie podporil aj premiér Igor Matovič, ktorý by chcel vidieť zatvorené obchody počas nedele aj po koronakríze. Na prvý pohľad nevinné opatrenie prináša mnoho negatívnych dôsledkov naprieč hospodárstvom.
Česká vláda podáva ruku, ktorá nie je jej
Vláda Českej republiky prijala opatrenia Ministerstva pre miestny rozvoj o ochrane nájomníkov neplniacich si svoje záväzky voči majiteľom bytov. V prípade neschopnosti splácania nájmu, v dôsledku epidémie koronavírusu, nesmie byť vypovedaná nájomná zmluva. Ochrana môže trvať najdlhšie do konca júla a splatnosť dlhu má byť podľa ministerstva najneskôr do konca decembra 2020. V takomto prípade sa, v podstate, jedná o bezúročnú pôžičku.
S Kurzarbeitom na veľké dlhy
Prebieha súťaž o štedrejšieho. Veľkí zamestnávatelia chcú čo najvyššiu náhradu mzdy, prstom ukazujú na nemecký alebo rakúsky systém Kurzarbeitu, ktorý pokrýva až 85 % mzdových nákladov. Novinári a niektorí ekonómovia tvrdia, že by sme si mali požičať, koľko sa bude dať. Všetci argumentujú zachraňovaním ekonomiky, predovšetkým zamestnanosti.