Bratislava, Slovensko: Koniec ostrého štrajku (TV JOJ)

TV JOJ odvysielala v Novinách z 26.6.2017 reportáž o ukončení štrajku v bratislavskom Volkswagene s vyjadrením Martina Vlachynského

Bratislava, Slovensko: Koniec ostrého štrajku (TV JOJ)

Ľuboš Sarnovský, moderátor: "Es ist vorbei, už sa to skončilo, zaznelo po nemecky, aj po slovensky v našej najväčšej automobilke. Viac ako 8500 štrajkujúcich si môže zapísať historický úspech."

Lucia Barmošová, moderátorka: "Vybojovali si kolektívnu zmluvu, v rámci ktorej im v priebehu 2 rokov porastú mzdy o viac ako 14 %. Kolega Daniel Levický Archleb vám povie, na čom všetkom sa vedenie automobilky s odborármi dohodlo."

Daniel Levický Archleb, redaktor: "V našej najväčšej automobilke sa dnes od šiestej rána už opäť naplno pracuje."

Zoroslav Smolinský, predseda Moderných odborov VW Slovakia: "Začína nám konečne práca v VW Slovakia."

Ralf Sacht, riaditeľ Volkswagen Slovakia (preklad z nemčiny): "Chceme opäť začať vyrábať skvelé autá so skvelým tímom, to je naša kľúčová práca."

Daniel Levický Archleb: " Ťažké rokovania vyústili do dohody, ktorá ukončila historicky prvý ostrý štrajk v automobilke. Vznikla tak kolektívna zmluva s najdlhším trvaním v histórii firmy."

Ralf Sacht (preklad z nemčiny): "Zlepšíme sociálne a finančné podmienky zamestnancov v dlhodobej perspektíve až do augusta 2019."

Daniel Levický Archleb: " Súhrnné zvýšenie miezd presahuje 14 %."

Zoroslav Smolinský: "Dá sa povedať, že ozaj historicky ide o najvyšší nárast platov."

Eric Reuting, personálny riaditeľ VW Slovakia (preklad z nemčiny): "Zvýšenie sa uskutoční v období presahujúcom dĺžku 2 rokov, postupne v 3 krokoch, v prvom kroku sa tarifné tabuľkové mzdy zvýšia k 1. 6. 2017 o 4,7 %, v druhom o 4,7 % k 1. 1. 2018 a až v novembri 2018, v treťom kroku, o ďalšie 4,1 %."

Daniel Levický Archleb: " Vedenie tvrdí, že sa tým vrátili k ich vlastnému návrhu z apríla. Odborári to vidia inak."

Zoroslav Smolinský: "Určite to pravda nie je a preto som povedal, že trošku sa divím, že sme sa dohodli s vedením, že budeme korektne informovať médiá."

Daniel Levický Archleb: " Okrem nárastu miezd sa odborárom podarilo docieliť aj zvýšenie počtu dovolenkových dní."

Zoroslav Smolinský: "Dva dni dovolenky nad rámec zákona, plus navýšenie nad rámec zákona prvé tri dni práceneschopnosti z 25 na 40 %. Body, ktoré ešte sú rozrobené a ktoré budú určite dohodnuté, sú príspevok na ubytovanie a dopravu vo výške niekoľko desiatok eur."

Daniel Levický Archleb: " Odhad škôd spôsobených štrajkom firma nezverejnila."

Martin Vlachinský analytik spoločnosti INESS: "Volkswagen je najväčší ťahúň slovenského exportu a výrazným spôsobom prispieva k HDP, na strane druhej by som zase nejakým zásadným spôsobom nepreceňoval tento štrajk. Po prvé, aj keby teda prišlo ku kompletnému výpadku, tak na tom slovenskom HDP je to skutočne len taký maličký zúbok."

Daniel Levický Archleb: " Všetci zamestnanci nezávisle od tarifnej triedy dostanú od automobilky k júnovej výplate jednorazovú platbu 500 eur. Odborári pritom výpadok za odštrajkované dni odhadujú na niečo vyše 300 eur."

Zoroslav Smolinský: "My sme za to, aby to pomohlo ozaj každému jednému zamestnanému človeku a to aj tvrdíme stále, aby proste tie platy na Slovensku a takisto aj v tej východnej Európe rástli. Pretože keď sme raz Európska únia, tak tie rozdiely ozaj treba zmenšovať."

Daniel Levický Archleb: " Daniel Levický Archleb, televízia JOJ."

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards