Bratislavský hrad je v čase krízy osvetlený denne do 23:00. Takto sa šetrí? Pýta sa Radovan Ďurana

Portál Startitup.sk uverejnil komentár analytika Radovana Ďuranu k šetreniu vo verejných financiách. 

Bratislavský hrad je v čase krízy osvetlený denne do 23:00. Takto sa šetrí? Pýta sa Radovan Ďurana

Radovan Ďurana, INESS: 

"V minulom roku sa na osvetlenie Bratislavského hradu spotrebovalo o 26 % menej elektriny ako v roku 2021. Slušná úspora, poviete si. Lenže na platby za elektrinu sa vynaložilo o 46 % viac. Jednoducho cena elektriny vzrástla o toľko, že aj štvrtinová úspora spotreby znamená rast nákladov skoro o polovicu. Tento príklad považujem za symptomatický príbeh šetrenia vo verejných financiách. „Veď sa znížila spotreba,“ vraví štátny úradník. Je to problém vyplývajúci z existencie verejných rozpočtov. Na rozdiel od súkromnej firmy, verejná správa nemá jednoznačnú stopku vo výdavkoch. Vždy je tu totiž možnosť zvýšenia daní, alebo financovania na dlh."

Celý komentár uverejnený dňa 31.1.2023 si môžete prečítať tu.

 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards