Britský kapitál na Slovensku rastie
Martin Vlachynský sa pre RTVS vyjadril k vývoju vzájomných britsko-slovenských ekonomických vzťahov. 9.8.2018.

Viliam Stankay, moderátor: „Britský kapitál v slovenských firmách dosiahol za prvých šesť6 mesiacov tohto roka takmer 795 miliónov eur. Je to dvojnásobok oproti roku 2016. Svedčí to o tom, že Briti sa aj napriek blížiacemu sa Brexitu neobávajú investovať na Slovensku. Zatiaľ však stále nie je jasné ako Brexit ovplyvní vzájomné obchodné vzťahy.“
Monika Maťová, redaktorka: „V marci 2019 by malo Spojené kráľovstvo vystúpiť z Európskej únie. Bude nasledovať dvojročné prechodné obdobie, počas ktorého si budú obe strany ujasňovať a dolaďovať ďalšie vzájomné vzťahy a pravidlá. Vplyv Brexitu na vývoj ekonomiky Slovenska ťažko predvídať, faktom ale je, že výška britského kapitálu u nás prudko narastá.“
Simon Šomorjai, analytik Bisnode Slovensko: „Pre nás z toho vyplýva, potrebujeme, Slovensko musí byť pripravené na väčšie investície. Ak tu máme 1303 momentálne britských firiem, tak ten základný kapitál je skoro 794 a pol milióna eur. Za 2 roky ten základný kapitál vzrástol viac ako dvojnásobne.“
Monika Maťová: „Britské firmy vytvorili na Slovensku spolu asi 55-tisíc pracovných miest. Británia je piatym najväčším obchodným partnerom Slovenska. Ročný vývoz predstavuje takmer 5 miliard dolárov. Takmer polovicu tvorí automobilový a 20% elektrotechnický priemysel.“
Martin Vlachynský, analytik INESS: „Dôležité ale je, že ak by prišlo k nejakému obchodnému napätiu ako vidíme napríklad teraz medzi Európskou úniou a Spojenými štátmi, tak to bude mať efekt, ktorý sa rozleje postupne do celej Európskej únie.“
Andrej Lasz, generálny sekretár Asociácie automobilového priemyslu: „V krajnom prípade Slovensku hrozí až 60-percentný pokles exportu do Veľkej Británie, čo predstavuje asi trojpercentný pokles exportu celkovo. Niektoré odhady hovoria o možnej strate 5000 pracovných miest.“
Monika Maťová: „Priemyselné podniky na Slovensku žiadajú v súvislosti s Brexitom posilnenie ekonomickej diplomacie, ktorá bude v prechodnom období pomáhať podnikateľom. Apelujú na nulové alebo aspoň minimálne colné sadzby.“
Andy Garth, veľvyslanec Spojeného kráľovstva na Slovensku: „Spojené kráľovstvo má záujem o ambicióznu dohodu o voľnom obchode s Európskou úniou a samozrejme, ak k podpisu dohody medzi úniou a Spojeným kráľovstvom nedôjde, dôsledky pre slovenskú ekonomiku budú závažné. Viac ako 100-tisíc automobilov zo Slovenska skončí v Spojenom kráľovstve. Pre automobilový priemysel nebude jednoduché tento trh nahradiť.“
Monika Maťová: „Ak k podpisu dohody nedôjde, vrátime sa k pravidlám Svetovej obchodnej organizácie. To bude znamenať zavedenie ciel a náraz byrokracie a administratívy, ktorú ani jedna strana nestojí.“
Monika Maťová, Viliam Stankay, RTVS, 09.08.2018