Byrokracie ubudlo

TA3 uverejnilo reportáž o Byrokratickom indexe. 29. 09. 2020.

Byrokracie ubudlo

"Papierovačiek, ktoré trápia naše firmy, mierne ubudlo. Ukázal to tzv. byrokratický index, ktorý každý rok zostavuje inštitút INESS. Z neho vyplýva, že malý podnikateľ strávi tento rok vypĺňaním rôznych tlačív 217 hodín, to je o 4 hodiny menej ako vlani.

Zamestnanec už nemusí podpisovať vyhlásenie na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane a daňového bonusu. Aj táto novinka prispela k tomu, že byrokratická záťaž v porovnaní s vlaňajškom klesla. Dobrou správou podľa analytikov INESS takisto je, že aj podnikatelia môžu niektoré daňové dokumenty vystavovať a doručovať elektronicky. V aktuálnom rebríčku byrokracie skončilo Slovensko na druhom mieste za Severným Macedónskom, kde menšia firma potrebuje na splnenie si svojich byrokratických povinností 154 hodín ročne. V tesnom závese za Slovenskom skončila Česká republika s 223 hodinami a štvrtá je Litva z 271 hodinami."

Celú reportáž si môžete pozrieť tu.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards