Česi už zvyšujú dane. Na Slovensku veľkú časť "špinavej práce" za politikov vykonali trhy

Denník Hospodárske noviny uverejnil komentár analytika Radovana Ďuranu ku konsolidácii verejných financií.

Česi už zvyšujú dane. Na Slovensku veľkú časť

Ako uviedol, teoreticky by sa dala jedna miliarda alebo dve percentá celkových výdavkov štátu v budúcom roku ušetriť kombináciou úsporných opatrení v prevádzke, zredukovaním počtu štátnych zamestnancov, znížením štátnych dotácií a národného spolufinancovania eurofondov. 

Radovan Ďurana, INESS: 

„Lenže jedna miliarda eur je len začiatok, každý ďalší rok to bude musieť byť ďalšia miliarda. Dosiahnuť ďalšie úspory bude bolestivé a politikom sa nechce škrtať transfery či dávky, ktoré tvoria väčšinu výdavkov. Je v nich pritom veľa neefektivity, mnohé sú poskytované neadresne, preto sa obávam, že konsolidáciu budú politici riešiť aj zvyšovaním daní. Predstaviť vyrovnaný rozpočet je možné a žiaduce. Slovensko je od deficitov závislé ako alkoholik, deficitnými rozpočtami parlament a vláda vytvárajú ilúziu, že sme bohatší ako v skutočnosti. Podobne ako abstinencia, aj zreálnenie výdavkov verejnej správy bude nepríjemné a bude bolieť. Na deficitný rozpočet v budúcom roku nie je reálny dôvod. Zrušenie nezmyselne dotovaných cien energií pre domácnosti požaduje už aj Európska komisia. Inak má Slovensko historicky v podstate najnižšiu mieru nezamestnanosti, dosahujeme rekordné príjmy z daní a odvodov, medzinárodný obchod je bez obmedzení a kapitálové investície sú viac než dosť dotované z EÚ. 

Celý článok zo dňa 1.6.2023 si môžete prečítať tu. 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards