Chorvátsko sa lúči s kunami a víta eurá. Čo krajine nová mena prinesie?

Denník Hospodárske noviny uverejnil komentár analytika Martina Vlachynského k výhodám a nevýhodám zavedenia meny euro v Chorvátsku. 

Chorvátsko sa lúči s kunami a víta eurá. Čo krajine nová mena prinesie?

Martin Vlachynský, INESS: 

„Často skloňované výhody, ako napríklad väčšie pohodlie pre turistov, nemajú zásadný dosah. Respektíve, niektoré výhody ako odstránenie kurzového rizika bolo možné hocikedy získať aj na individuálnej báze. Dalo sa to uzatvorením zmluvy v eurách či využitím hedžových nástrojov. Hlavné rozhodovanie o výhodách a nevýhodách spoločnej meny súvisí s tým, či niekto viac verí centralizácii alebo decentralizácii. Príkladom je úroková politika v eurozóne, kde ECB určuje jednotnú úrokovú mieru pre ekonomicky úplne odlišné členské štáty eurozóny. Chorváti nielen vstupujú do eurosystému, ale zároveň sa stávajú jeho garantmi. Inými slovami, aj chorvátski sporitelia sú ručiteľmi za talianske banky či grécky dlh."

Celý článok uverejnený dňa 14.1.2023 si môžete prečítať tu. 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards