Cigarety pôjdu hore. Heger hľadá peniaze

Radovan Ďurana sa pre Pravdu vyjadril k zmene spotrebných daní. 07. 09. 2020.

Cigarety pôjdu hore. Heger hľadá peniaze

Podľa analytika Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz (INESS) Radovana Ďuranu však nie je jasné, prečo by sa súčasný rozdiel v sadzbách medzi cigaretami a ich menej škodlivou alternatívou mal zmenšovať. „Môže to zvýšiť riziká zdravotných dosahov na fajčiarov," hovorí Ďurana. Ide podlá neho len o krátkozraké riešenie, ako zvýšiť daňové výnosy štátu. V súčasnej situácii 10-miliardového deficitu verejnej správy je podľa neho tlak na nájdenie vhodných zdrojov ešte väčší. Cigarety sú totiž pri snahe maximalizovať daňové výnosy už dlhodobo prvou voľbou politikov. Inak to nieje äni teraz. „Všeobecne negatívny postoj k fajčeniu z cigariet robí ľahký terč," hovorí Ďurana. Naopak, posvietiť si na cukor alebo na nezdravé potraviny, alebo alkohol nie je na programe dňa. Pre denník Pravda to potvrdilo aj samotné ministerstvo financií s tým, že „zvyšovanie iných daní zatiaľ nechystá".

Celý článok vyšiel v Pravde.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards