Čína s Ruskom rozpútavajú ďalšiu vojnu proti doláru a na Slovensko mieri poľský diskont

Portál Aktuality.sk uverejnil komentár analytika Juraja Karpiša k snahám vyradiť americký dolár z pozície najsilnejšieho globálneho a rezervného platidla vo svete. 

Čína s Ruskom rozpútavajú ďalšiu vojnu proti doláru a na Slovensko mieri poľský diskont

Juraj Karpiš, INESS: 

"Pripomínam historickú zaujímavosť, keď sa Irak – vtedy ešte na čele s diktátorom Saddámom Husajnom – snažil vyradiť USD z medzinárodného obchodu. Nakoniec Husajna našli, ako sa ukrýval s obrovským množstvom zelených amerických bankoviek. USA síce používajú svoju menu ako zbraň v rámci celého sveta, avšak na zmenu v tejto oblasti je potrebná vhodná alternatíva. Pripúšťam, že dolár nie je ideálny, ale momentálne na svete nemáme lepšie peniaze. Čínsky jüan alebo ruský rubeľ považujem za ešte väčší "odpad". Od roku 2007 do minulého roka sa totiž zväčšil objem dolárov o 200 percent, pričom množstvo jüanov sa zvýšilo za toto obdobie až o 600 percent. Okrem toho sa rezervná mena opiera aj o samotnú ekonomiku krajiny, ktorá ju emituje. A tá americká má ešte stále náskok pred ostatnými veľkými ekonomikami a navyše má stále aj pozitívne vyhliadky."

Celý článok zo dňa 13.4.2023 si môžete prečítať tu. 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards