Bráňme si hotovosť
Môžeme si vybrať, aké veľké, drahé a silné auto si kúpime. Pri štátom monopolizovaných peniazoch nám takáto sloboda chýba. A teraz jej má byť ešte menej.
Juraj Karpiš bráni hotovosť, medzi ekonómami je výnimka: Pri chlebe sa nechcem legitimovať
Reči o terorizme sú len zásterkou, tvrdí ekonomický analytik Juraj Karpiš. Obáva sa, že zrušenie hotovosti kriminálnikom síce skríži plány, no nezastaví ich. Tiež o to, že človek by mohol prísť o svoju slobodu i anonymitu.
Rok Bitcoinu, alebo rok kryptomien?
Bitcoin bol jedným z fenoménov roka 2013. Obrovský nárast ceny a príbehy o ľahkom zbohatnutí zatieňujú jeho skutočný rozmer.
Istý nórsky študent si v januári 2010 kúpil 5 600 bitcoinov spolu za 27 dolárov a zabudol na ne. Keď na jar 2013 cena bitcoinu vyletela až nad 200 dolárov, rýchlo sa rozpamätal, bitcoiny predal a momentálne si užíva nový byt. Alebo aj neužíva. Možno sa zožiera myšlienkou, že ak by predal o pol roka neskôr, mohol utŕžiť štvornásobok. Ťažkými výčitkami musí trpieť Brit, ktorý v lete konečne zahodil disk z pokazeného laptopu, ktorý sa mu váľal v zásuvke. Až po pár mesiacoch si spomenul, že disk obsahoval jediný záznam privátneho kľúča k 7 500 bitcoinom, ktoré vyťažil ešte v roku 2009. O štyri milióny libier tak prišiel skôr, ako si uvedomil, že ich má. Dnes prehľadáva smetisko neďaleko Newportu a dúfa v zázrak.
Lepšie nevedieť?
Reakcie na cyperský bankový kolaps naznačujú, že ľudia nemajú ani poňatia o tom, ako dnes funguje finančný systém. O obľúbenej značke auta či hokejovom klube vedia rádovo viac než o inštitúciách, v ktorých majú celoživotné úspory. Chabé vedomosti o tom, ako nakladá bankový sektor a štát s ich peniazmi, vedie k prekvapivo naivným očakávaniam. Cyperská peripetia v eurokríze poskytla verejnosti radu užitočných lekcií. Pozrime sa na tri z nich.
Videoprednáška č.6: Nástroje menovej politiky na boj s recesiou
Juraj Karpiš vo svojej šiestej videoprednáške pre Univerzitu pre moderné Slovensko hovorí o cieľoch monetárnej politiky a monetárnej stimulácie.
Ako to, že trh nevyrieši všetko?
Branislav Žúdel zareagoval na moju reakciu na jeho reakciu na môj rozhovor. Aby sa z týchto reakcií nestal nekonečný seriál v duchu „CERGE-EI píše, INESS odpovedá“, z celého textu si vyberiem iba jednu výtku, na ktorú zareagujem. Má totiž potenciál zaujať aj niekoho, kto celú výmenu nesleduje od začiatku a zároveň sa objavuje pomerne pravidelne. Zatiaľ nepovšimnuté tak zostanú ďalšie semienka určite zaujímavej diskusie ako napríklad tvrdenie, že na trhu nehnuteľností v Španielsku nebola bublina a tamojšie problémy spôsobila príliš reštriktívna (sic!) monetárna politika ECB.