Danajský dar

Martin Vlachynský napísal komentár pre Zdravotnícke noviny o situácií s poisťovňami. 18. 04. 2019.

Keď postupne zhruba 40 nemocníc vypovedalo v decembri 2016 zmluvu zdravotnej poisťovni Union, veľký rozruch to nevyvolalo. Predsa len, najmenšia poisťovňa nemohla ukazovať príliš veľké ramená. K vypovedaniu zmlúv viedla trocha paradoxná situácia – poisťovňa žiadala od nemocníc vrátenie peňazí. V roku 2016 sľúbilo ministerstvo zdravotníctva dodatočné dofinancovanie sektora a poisťovne naň nastavili aj platby pre poskytovateľov. Lenže dofinancovanie nebolo kompletné; napokon chýbalo 35 miliónov eur. Poisťovne sa však poistili a v zmluvách zostala možnosť žiadať od poskytovateľov vrátenie príplatkov, ak sa ministerstvo sektor nedofinancuje.

O dva roky neskôr je situácia podstatne zložitejšia. Paradoxne, práve Union sa tentoraz s poskytovateľmi dohodla ako prvá a naopak, najväčšia poisťovňa najviac okolkuje. Navyše, tri mesiace po tom, čo sa podobne naťahovala s lekármi. Aj keď dohoda zatiaľ nie je ani s Dôverou, najužší manévrovací priestor má vďaka nedávnemu ozdravovaniu štátna VšZP.

Vyjednávanie o cenách nákupu zdravotnej starostlivosti je v princípe dobrý prvok v systéme. Umožňuje obmedzovať ťaženie renty z jednej aj z druhej strany (nákupca – poskytovateľ zdravotnej starostlivosti). No funguje dobre v systéme, ktorý spĺňa viacero parametrov. Napríklad nepripustiť dominantné postavenie jednej či druhej strany. Inými slovami – konkurencia medzi poisťovňami, aj medzi poskytovateľmi, aby sa nestávalo, že na politickú objednávku je možné kohokoľvek kedykoľvek pritlačiť k múru. Alebo definovať štandardy a hlavne nároky na starostlivosť, aby bolo jasné, čo sa vlastne nakupuje. Dlhodobejšie rámce na nákupy, aby sa nové vyjednávanie nezačínalo, keď je ešte atrament na prechádzajúcej dohode vlhký. Prípadne legálne kanály na vstup dodatočných zdrojov do systému, nielen tých, ktoré sa „vykolíkujú“ cez povinné odvody. V neposlednom rade však aj stabilné legislatívne prostredie v krajine, kde sa prostredníctvom poslaneckých návrhov neprijímajú zásadné zmeny týždeň pred Vianocami.

Nič z toho na Slovensku nemáme a sú ľudia, ktorí označujú zdravotné poisťovne za prietokové ohrievače. Toto prirovnanie však nie je úplne presné. Veď aj pri dohodách s poskytovateľmi sa postupne začínajú prejavovať odlišnosti, pokojne ich nazvime inovácie, na príklad v prípade rôznych foriem odmeňovania všeobecných lekárov, v odstraňovaní limitov a podobne. No v päťmiliardovom kolose zdravotníctva sú to skôr drobnosti.

V princípe má súčasná situácia len jediné riešenie – dofinancovanie. Nebude to nijaká novinka, akútnych zvýšení platieb za poistenca štátu v priebehu roka, ktorými sa dofinancovanie zvyčajne rieši, sme na Slovensku zažili už dosť. Dokonca by sa žiadalo povedať, že rok, keď sa nehasí rozpočet zdravotníctva, je neštandardný. A keďže sa voľby pomaly (a možno rýchlejšie, než tušíme) blížia, tých niekoľko desiatok miliónov sa v tohtoročnom rozpočte isto nájde. Nakoniec, odchádzajúci minister financií dobre vedel, prečo v ňom necháva 400-miliónovú rezervu. Asi práve jeho odchod je jednou z prekážok, prečo situácia ešte nebola vyriešená a voliči upokojení.

Súčasná situácia vo mne vyvoláva aspoň dva dobré pocity. Po prvé, vedomie, že ani VšZP už len tak nepustí perie a financie ustráži. Neviem, nakoľko je to odvaha vedenia a nakoľko účtovná hrozba, ale vždy je lepšie vedieť o problémoch na začiatku, nie o 200-miliónovom dlhu neskôr. Druhý pocit nie je ani tak dobrý, ako je to skôr škodoradosť. Od začiatku sme upozorňovali na to, že sociálne balíčky sú nesystémové opatrenia s otáznym (v súčte s nulovým) prínosom pre zamestnancov, ale pre skokové zmeny vytvárajú problémy v celej ekonomike. Dalo sa čakať, že najviac sa prejavia tam, kde sú mzdy hlavnou nákladovou položkou a kde sa tieto náklady nedajú preniesť na spotrebiteľov. Teda v školstve, sociálnych službách, či v zdravotníctve. S blížiacimi sa voľbami môžeme čakať čoraz zúrivejšie, a pre voličov tým menej vypočítateľné danajské dary.

Zdravotnícke noviny
18. 04. 2019

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards