Daňová povodeň

Podobne ako nedávne zrážky, aj daňová povodeň sa dala predvídať. Sledovali sme roky akumulácie populistických balíčkov, veď prvý prišiel v roku 2014. Začalo to „nevinne“ vlakmi zadarmo a skončilo  atómovkami ako 13. dôchodok za 820 miliónov ročne. V súťaži o kráľa populizmu sa dajú stávky iba zvyšovať.

Daňová povodeň

Smutným faktom je, že k týmto sociálnym balíčkom nebola priložená jedna jediná reforma. Každé jedno euro bolo prejedené a prišiel čas vytriezvieť.

Nebudem písať o každej položke daňového balíka. Zalistujte si novinami, alebo poklikajte web, určite sa to tu komentármi hemží. Veď to ani nie je prvá daňová zmena, už tu od tejto vlády máme daň z cukru, bankovú daň, či vyššie zdravotné odvody. Zastavím sa preto len pri dani, ktorú považujem za najnebezpečnejšiu.

Daň z finančných transakcií bude administratívne komplikovaná a bude určite viesť k viacerým bizarným komplikáciám, dieram a absurdnostiam. No jej nebezpečnosť spočíva v ľahkosti, s akou dokážu pomocou tejto dane politici vyťahovať z ekonomiky peniaze pomocou nenápadnej zmeny sadzby. Veď neuplynulo ani 24 hodín od zverejnenia návrhu a už aj prišlo zvýšenie plánovanej sadzby z 0,35% na 0,4%. Nenápadný posun o stotinky percenta, ktorý však znamená 80 miliónov eur. Ako ďalšiu fázu očakávam obnovené ťaženie proti hotovosti, pretože tá sa stane legálnou možnosťou, ako sa tejto dani brániť.

Daňová povodeň zo strany koalície ma nezaskočila. Ani to, že vzniká ako na tureckom bazáre, keď ráno sú parametre také a večer onaké. No trocha ma prekvapila reakcia časti odborníkov na tento balík. Veľa z nich označilo takúto povodeň za nevyhnutnosť. Zazneli aj výroky, že minister Kamenický bude zapísaný ako „zodpovedný hospodár“ (áno, ten istý Kamenický, ktorý pripravil legendárny rozpočet na rok 2020), alebo že „prevažujú pozitívne správy nad negatívnymi.“

Už štandardom je, že takéto zvyšovanie daní sa označuje ako „ozdravenie“, či dokonca „šetrenie“. Absurdné. Čerstvé Ministerstvo športu s cenovkou 250 miliónov eur ročne sa predstave šetrenia smeje do tváre. Znižovanie výdavkov tvorí menšinu balíka a v niektorých prípadoch je jednorazové. Ak sa aj zdravotníci nateraz zmieria s nižším rastom miezd, tak si nárast vypýtajú na ďalší rok.

Slovensko čaká najväčší daňový šok v jeho novodobej histórii. Ak v tom niekto hľadá pozitíva pre ekonomiku, klame sám seba.

HN, 22.9.2024

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards