Decembrový Market Finesse
Prišla zima, zase odišla a opäť prišla. Chlad sa ale šíri aj z hradného vŕšku, kde parlament schvaľuje zákony, o ktorých už stovky rokov vieme, že nielen poškodia všetkých spotrebiteľov na Slovensku, ale aj veľmi účinne odradia zahraničných investorov a zabránia tak prílevu kapitálu, ktorý táto krajina stále potrebuje na ekonomické dobiehanie Západu. Píšem o nemilom mikulášskom darčeku: novom odvode pre obchodné reťazce z dielne Slovenskej národnej strany, proti ktorému sa postavili nielen obchodníci, ale aj experti, podnikateľské združenia či dokonca odborári (!).

Tento zákon, ktorý bol prijatý až prelomením veta prezidenta, je nebezpečný precedens. Žiadny sektor hospodárstva nevie, kedy sa práve on dostane do hľadáčika populistických politikov. Včera to boli poisťovne a banky, dnes sú to obchodníci, zajtra to môžu byť automobilky, pozajtra iný typ podnikania. V tomto čísle nájdete na tému odvodov viacero článkov, odporúčam vám pozrieť si aj naše sociálne siete, kde nájdete aj niekoľko video komentárov.
Nielen pohľad na predkladané zákony a argumentáciu niektorých poslancov indikuje, že s ekonomickým vzdelávaním na Slovensku to stále nie je v poriadku. Aj preto sa v INESS snažíme ekonómiu zviditeľniť už na stredných školách. Tento mesiac sme spustili už druhý ročník celoštátnej Ekonomickej olympiády. Do školského kola sa zapojilo viac ako 5000 stredoškolákov z celého Slovenska. 400 najlepších z nich postúpi do februárových krajských kôl. 50 finalistov si zmeria svoje ekonomické svaly v aprílovom finále.
Už pri minuloročnom historicky prvom ročníku Ekonomickej olympiády sa nám učitelia sťažovali, že nemajú žiakov z čoho učiť. Chýbajú kvalitné učebnice o ekonómii (pozor, nie o účtovníctve, či finančnej gramotnosti, to sú len malé pod-kategórie ekonomického poznania). Aj preto pripravujeme novú učebnicu pre stredné školy s názvom Ekonómia v 31 lekciách. Detaily sa budete dozvedať priebežne aj z toho newslettra, teraz prezradím len to, že vytlačené by mali byť koncom apríla budúceho roku.
Po 10 ročnej hibernácii sa v INESS opäť začíname systematickejšie venovať zdravotníctvu. Naša posledná kniha v tejto oblasti s názvom Zdravý zisk vyšla ešte v roku 2007, v čase, kedy prvá vláda SMERu prvý krát zaútočila na najdôležitejší motivačný faktor v hospodárstve: zisk. Zmeny v zdravotníctve – najmä tie dôležité a žiaduce - extrémne vplývajú na popularitu politikov (samozrejme negatívne) a preto sa tento sektor reformuje a mení snáď najpomalšie zo všetkých. Tri volebné obdobia politici v sektore nič nespravili. Aj to tam tak vyzerá. Tušíme, že sa to po voľbách zmení a my chceme prispieť k tomu, aby to nebola zmena k horšiemu. V poslednom období vydali 2 štúdie venované financovaniu zdravotníctva a poistencom štátu.
Po knihe Juraja Karpiša Zlé peniaze (koľkí z vás ju kupovali ako vianočný darček?) chystáme ďalšiu knihu. Robert Chovanculiak v nej zúročil takmer 6 ročný výskum píše, ako nové technológie menia úlohu štátu v spoločnosti. Ukazuje, že veľkú časť tzv. „trhových zlyhaní“ (informačná asymetria, verejné statky a zabezpečovanie práva a poriadku), ktoré ospravedlňujú zásahy štátu do fungovania spoločnosti, dnes pomáhajú riešiť nové internetové technológie. Tie vytvorili svoj vlastný paralelný systém, ktorý je založený na vzájomných vzťahoch bez legálneho monopolu na donútenie. Prezradím názov: Pokrok bez povolenia - Ako zdieľaná ekonomika, crowdfunding a kryptomeny menia spoločnosť. Vydáme ju v budúcom roku a vy môžete byť pri tom. Viac čoskoro!
Prajem vám veľa inšpiratívneho čítania a úspešný rok 2019!
Richard Ďurana
Decembrový Market Finesse si môžete ako PDF stiahnuť tu.