Do akého rána sa zobudíme?

Je to zhruba mesiac, čo sme opustili „náš“ svet, v ktorom sme sa nebáli navštíviť rodičov, či ísť večer na pivo, kedy nehrozila vlna masívneho prepúšťania a rýchly kolaps verejných financií.

Do akého rána sa zobudíme?

Hoci tento svet zmizol strašne rýchlo a nečakane, zvládame to zatiaľ obstojne. Ľudia expresne nahodili rúška, robia strategické nákupy a na ulici sa obchádzajú, ako by to robili odjakživa. Možno preto, že veríme, že aj Koronavírus zmizne z televíznych obrazoviek a ostane len jednou z mnohých zdravotných nepríjemností, ktoré postihujú homo sapiens.

Epidémia bude skúškou charakterov – hlavne politikov. Dostávajú do rúk krajinu s červotočmi prežratými verejnými financiami a s tikajúcou globálnou ekonomickou bombou, ktorá nejde deaktivovať precvaknutím správneho drôtu. Väčšina ich voličov o tom nevie, alebo radšej ani vedieť nechce. Vidia rekordne nízku nezamestnanosť, prudko rastúce platy, 13. dôchodky – a chcú, aby to tak ostalo.

Zároveň dostávajú do rúk mocné zbrane. Možnosť zakázať, či prikázať v takých oblastiach spoločenského bytia, v akých si to už 30 rokov nepamätáme. Hoci štát pandémia (ktorá začala ešte minulý rok) zastihla nepripravený, bez materiálu aj bez stratégie, aktivuje rozsiahle právomoci v hospodárskom aj spoločenskom živote. Ľudia to pokorne a bez reptania prijímajú, pretože ide o životy ich a ich blízkych. Čo im aj ostáva – v oblasti verejného zdravia má štát dlhodobý monopol a pokusy o paralelné riešenia potláča.

Nočná mora o epidémii sa ale raz skončí a krajina sa prebudí do nového rána. Aké bude? Epidémia môže byť generátorom inovačných riešení v mnohých oblastiach - školáci zisťujú, že učiť sa dá aj inak ako sedením v triede, obce a komunity objavujú cesty k osamelým dôchodcom, firmy si požičiavajú zamestnancov a expresne upravujú výrobu, médiá spúšťajú obrovské osvetové kampane...

Ale môže to skončiť aj inak. Temná strana (politickej) sily je lákavá. Cenové regulácie, zoštátňovanie, výrobné príkazy, obmedzenie slobodného pohybu, monitorovanie. Vláda začína z nuly. Tak jej držme palce, aby sa rozhodla správne.

HN, 23.3.2020

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards