Dokážeme po prípadnom neschválení rozpočtu udržať ceny energií? Analytici prehovorili!

Denník Nový Čas uverejnil vyjadrenie analytika Radovana Ďuranu k financovaniu energetickej pomoci v rozpočtovom provizóriu. 

Dokážeme po prípadnom neschválení rozpočtu udržať ceny energií? Analytici prehovorili!

Radovan Ďurana, INESS: 

"Tu sú otvorené dve otázky, pretože memorandum, pokiaľ bude dodržané, garantuje cenu silovej elektriny, ale ostatné poplatky by mali vzrásť tak či tak, a tie bude musieť niekto dotovať. Takže spotrebitelia dostanú veľmi pravdepodobne lacnú silovú elektrinu, ale cena bude nakoniec vyššia, pretože ostatné poplatky vzrástli. Ale doteraz neboli zverejnené údaje, ktoré by nám umožňovali odhadnúť, aké by boli náklady na dotácie tejto zložky ceny. Schválenie rozpočtu či neschválenie rozpočtu, to rozhodne nie je nula - jedna, teda že keď nebude schválený rozpočet, nebude žiadna dotácia v energetike. Skôr to je o určení si priorít, kam tie peniaze pôjdu ako prvé a kam neskôr a kedy budú vyplatené. Štát sa môže k tomu tiež postaviť tak, že teraz bude cena vyššia a my vám to zadotujeme na konci obdobia, vrátime vám tie peniaze. Budeme dúfať, že už vtedy bude schválený rozpočet."

Celý článok zo dňa 20.12.2022 si môžete prečítať tu.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards