Drahší dym

Systém obchodovania emisných povoleniek mal byť vlajkovou loďou EÚ v snahe znižovať emisie skleníkových plynov. Tento mechanizmus však prišiel v období začiatku hospodárskej krízy a tak bol dlhé roky skôr fiaskom.

Drahší dym

Ceny povoleniek neustále padali, v roku 2013 dosiahli dno okolo 3 eur za tonu oxidu uhličitého a v jednotkových cenách sa motali nasledujúce štyri roky. Nepomohlo ani neustále nesmelé zasahovanie EÚ do svojho vlastného systému, ktoré malo zvýšiť ceny povoleniek. Trh fungoval, ale výsledok bol iný, ako si tvorcovia predstavovali – o povolenky nebol jednoducho záujem, pretože ich na trhu koloval obrovský nadbytok.

Ale nič netrvá večne. Cena povolenky prekročila úroveň 10 eur za tonu začiatkom tohtoročnej jari a nabrala na rýchlosti. Aktuálne sa predáva už viac ako za 20 eur, čo je nárast 197% za posledných 12 mesiacov a zhruba 500% od mája 2017.  

Minulý rok Bitcoin, žeby tento rok emisné povolenky? Asi nie úplne, ale analytici odhadujú, že do roku 2021 narastie cena na 30 eur za tonu a ak bude brať EÚ vážne svoje emisné záväzky z Parížskej dohody, tak do roku 2030 cena prekročí 55 eur za tonu.

Môžete namietať, že podobných predpovedí vysypete z každého rukáva za plné vrece. Skutočne, nepriaznivý ekonomický vývoj môže poslať priemyselnú výroby a s ňou aj emisie nazad dole. Ale súčasný rast ceny povolenky nie je len o ekonomickom raste. Od januára 2019 sa spúšťa zatiaľ najtvrdší mechanizmus sťahovania voľných povoleniek z trhu. Do roku 2023 sa bude každoročne sťahovať 24% prebytku do rezervy a po roku 2023 to bude 12%.

Drahšie povolenky už teraz pocítia aj peňaženky slovenských domácností. Od 1. septembra Úrad pre reguláciu sieťových odvetví zvýšil takzvanú Tarifu za prevádzkovanie systému, ktorú platí každý spotrebiteľ elektriny. Dôvodom sú vyššie náklady na výrobu elektriny z domáceho uhlia, ktoré sú v tejto tarife zahrnuté.

Áno, hovoríme o elektrárni v Novákoch. Druhý najväčší znečisťovateľ na Slovensku musí nakupovať každoročne povolenky na skoro 1,8 milióna ton emisií. Každé zdraženie povolenky o 1 euro znamená vyššiu dotáciu o 1,8 milióna eur. V septembri sa zvyšovala dotácia o 18 miliónov eur na úroveň 116 miliónov eur ročne. V kontexte „elektrickej dane“, ktorú počíta INESS, to znamená zdraženie asi o 2 eurá ročne na domácnosť.

Ak cena povoleniek bude skutočne ďalej rásť, v ďalších rokoch si slovenskí spotrebitelia elektriny môžu pripraviť niekoľko dodatočných desiatok miliónov eur, ktoré sa pridajú k plánovanej viac ako miliarde. To všetko na udržanie Hornonitrianskych baní v činnosti. Budú to veľmi drahé voličské hlasy.

HN, 10.9.2018

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards