Ekonomické reči #22: Bude zima ako v ruskom filme?

Večer 27. septembra 2022 patril ďalším Ekonomickým rečiam, pravidelnému verejnému diskusnému formátu, ktorý už tradične organizujeme v Kafe Scherz v Bratislave. Téma bola tentoraz horúco aktuálna, Ekonomické reči niesli názov Bude zima ako v ruskom filme? a venovali sme sa teda energiám – najmä otázkam o elektrine a plyne.

Ekonomické reči #22: Bude zima ako v ruskom filme?

Diskusia bola tento raz trochu netradičná, celý večer bol venovaný otázkam publika, ktoré sa snažili zodpovedať a zasadiť do širšieho kontextu analytici INESS Radovan Ďurana a Martin Vlachynský. V diskusii predstavovali svoje pohľady na aktuálnu situáciu a tiež odhad budúceho vývoja – či je na mieste byť skôr pesimistom alebo optimistom. Spomínané boli negatívne aspekty ako odstavené jadrové elektrárne, poruchy na francúzskych reaktoroch a výpadok až polovice celkového výkonu (pričom Francúzsko je jeden z najväčších producentov elektriny v Európe), nemožnosť spoľahnúť sa na veterné a solárne zdroje elektriny (pre nestálosť počasia), na druhej strane napríklad motivácia podnikov predať svoju nakúpenú elektrinu, keďže ceny sú vysoké, čím by stúpol objem ponuky na trhu a cena by mohla klesnúť.

Takisto prišlo na následky zvýšeného záujmu EÚ o LNG – cieľ nakúpiť až polovicu celosvetového objemu. Čo znamená, že rozvojové krajiny, motivované vysokou cenou, svoje zásoby predajú do Európy a svoju spotrebu nahradia „špinavou“ elektrinou z uhlia – čím výrazne stúpne nie len ich uhlíková stopa, ale aj znečistenie ovzdušia. Inými slovami, Európa takto „vyvezie“ svoje emisie do tretích krajín a naďalej môže hovoriť, o napĺňaní Green Deal-u. Čo otvorilo aj ďalšiu otázku – možné obnovenie ťažby zemného plynu v Európe – holandskom Groningene či Veľkej Británii.

Ďalšími otázkami bola napríklad problematika dotácií, ale tiež aj školy, ktoré s platením energií budú mať problém – najmä počas studených mesiacov. Tu zaznel návrh na možné pomocné riešenie ako ušetriť - presunúť jarné prázdniny a urobiť z nich predĺženie zimných, aby školy ušetrili, no neboli nútené zatvoriť aj mimo plánovaných prázdnin.

V diskusii zaznelo aj množstvo ďalších otázok, pripomienok, argumentov a protiargumentov, a ak ste tam nemohli byť osobne, všetky si ich môžete vypočuť z video-záznamu:

Ďakujeme všetkým za účasť a tešíme sa na vás na ďalších Ekonomických rečiach! Pre viac informácií o našich ďalších podujatiach a aktivitách sledujte náš web, facebook či instagram.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards