Ekonomike sa bude dariť (Markíza)

Róbert Chovanculiak komentuje rast, trh práce a dotácie pre tv Markíza. 5.2.2018 

Ekonomike sa bude dariť (Markíza)

Čakajú nás vraj tri najlepšie roky a pocítiť by sme to mali všetci. Premiér sľubuje nové pracovné miesta aj vyššie platy. Odborníci ale argumentujú, že v regiónoch východného Slovenska ľudia ešte stále na svoju robotu čakajú.

Kažimír sa pochválil

Bude to už desať rokov ako vypukla veľká hospodárska kríza. Premiér a minister financií sa teraz pochválili, ako sa nám darí a bude dariť aj v najbližších rokoch. "Môžeme oznámiť, že nás čakajú tri najlepšie roky za posledných desať rokov z hľadiska kontinuálneho rastu, pretože potvrdzujeme jednoznačne, že ekonomický rast bude v roku 2018 nad 4 percentá," povedal minister financií Peter Kažimír.

V budúcom roku rezort financií prognózuje ďalšie zlepšenie rastu až na úroveň 4,5 %, no v roku 2020 sa na základe odhadov štátnych analytikov tempo slovenskej ekonomiky mierne spomalí a vráti sa k úrovni 4 percent.

"Tento rok je výnimočný, očakávame, že sa dokončí veľká investícia Jaguar Land Rover, ktorý by mal začať skúšobne vyrábať už koncom roka a sú tu ďalšie investície, ktoré spúšťa Volkswagen," uviedol Kažimír.

Hlavným ťahúňom ekonomiky sme my všetci. Vďaka vyššej zamestnanosti si môžeme dovoliť minúť viac. A tak skoro sa to vraj nezmení.

Fico o vyššej minimálnej mzde

Na pracovnom trhu tak bude znova horúco, tento rok by malo vzniknúť 40-tisíc nových pracovných miest.

"V roku 2016 sme mali predstavu, že do roku 2020 klesne nezamestnanosť pod šesť percent a že vytvoríme 100-tisíc nových pracovných miest. Všetky tieto plány sú už dávno naplnené. Tohto roku bude pokračovať šialene dobrý vývoj na trhu zamestnanosti," hovoril premiér Róbert Fico.

A pocítiť by sme to mali aj v našich peňaženkách. "Bez akéhokoľvek zaváhania môžeme oznámiť, že minimálna mzda pôjde cez 500 eur, nemáme čo váhať pri týchto číslach," povedal Fico.

Ekonómovia vidia situáciu inak

Nadšenie z dobrých správ ale miernia ekonómovia, ktorí argumentujú, že zabúdame na okresy, ktoré sa z bludného kruhu nezamestnanosti nevedia dostať ani po rokoch dobrých výsledkov na celoštátnej úrovni.

"Tento rast sa netýka celého Slovenska, máme stále okresy, kde na jedno pracovné miesto čakajú desiatky ľudí. V Rimavskej sobote je to až viac ako 90 ľudí. Na druhej strane vláda nedávno odsúhlasila dotáciu v miliónoch na tvorbu miest práve v regiónoch, kde je podpriemerná nezamestnanosť a nie je potrebné tvoriť nové pracovné miesta," vysvetlil analytik INESS Rober Chovanculiak.

Ak sa bude ale našej ekonomike dariť, do štátnej kasy dostaneme viac.

"Bude zaujímavé sledovať ako tieto zdroje vláda využije, či uvidíme konečne vyrovnaný rozpočet ale sa peniaze znova nezmyselne pomíňajú," dodal akanalytik.

TVnoviny.sk, 5.2.2018

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards