Ekonómovia oceňujú jasnosť vládneho plánu uvoľňovania (Mikloš, Draxler, Vašáková a ďalší v Paneli expertov)
Martin Vlachynský sa pre Denník E vyjadril k plánu uvoľňovania ekonomiky. 25. 04. 2020.
Martin Vlachynský, INESS
Slovenský plán neobsahuje časť, ktorá by sa týkala postupného otvárania hraníc. Tie by sa mali rušiť koordinovane. Chýba tam napríklad aj časť týkajúca sa letných dovoleniek, aj v tejto oblasti Európska komisia pripravuje odporúčania, aby sa zabezpečil koordinovaný postup.
Plán vyzerá sofistikovane, ak by sme však hľadali za jednotlivými kritériami (ako je podlahová plocha predajní) nejaké dáta, našli by sme len prázdno.
Stavebniny s plochou 1000 metrov štvorcových sotva predstavujú väčšie riziko ako potraviny s desatinou tejto plochy. Pozitívne hodnotíme otváranie ubytovacích zariadení, no i napriek tomu si myslíme, že otváranie ekonomiky by malo byť rýchlejšie.
Úplne absurdný je zákaz nakupovania pre dôchodcov, ktorý z nich robí nesvojprávnych občanov druhej kategórie. Ak má vláda nejaké štatistiky o tom, aká je šanca nakaziť sa v obchodoch v určitých hodinách, mala by ich zverejniť. Bez nich to vyzerá ako svojvôľa.
Množstvo dôchodcov je zamestnaných (napríklad aj ako lekári) a takto sú de facto odrezaní od možnosti nakupovať. Vidíme, že v niektorých štátoch sa takéto rozhodnutia už stávajú predmetom súdnych sporov.
Pri uvoľňovaní by sme sa mali viac spoliehať na zdravý rozum a lokálne posúdenie konkrétnych situácií v kombinácií s rýchlym odhaľovaním ložísk nákazy.
Ďalšou výzvou je opätovne rozbehnúť cezhraničný styk. Ako prvá by mala byť zrušená povinná izolácia v štátnych zariadeniach, ktorá napr. v ČR nikdy nebola zavedená. Bez voľnejšieho presunu ľudí cez hranice, minimálne za účelom práce a obchodu s tovarmi, sa ekonomika nenadýchne.
Dôležitým krokom je opäť sfunkčniť bežnú prevádzku zdravotníctva. Tisíce onkologických pacientov, kardiakov a mnoho iných pacientov sú už druhý mesiac na vedľajšej koľaji. Škody na ich zdraví a životoch môžu byť násobne vyššie ako tie spôsobené COVID19 .
Celý článok si môžete prečítať tu.