Fica vydieral autami (Nový Čas)

Martin Vlachynský 18.8.2017 vysvetľoval následky Brexitu na rozpočet Európskej Únie a Slovenska pre Nový Čas

Fica vydieral autami (Nový Čas)

Hlavný vyjednávač Británie pre brexit Davis

Autor - mač * Foto: tasr

BRATISLAVA - Unikli utajené informácie! Ešte pred niekoľkými mesiacmi navštívil Slovensko minister Británie pre brexit David Davis (68). Na stretnutí s premiérom Robertom Ficom (52) sa prihlásil k tomu, že Európska únia je dobrý projekt a z brexitu by mali odísť obe strany bez ujmy. V zákulisí stretnutia však podľa britského denníka Independent došlo k zvláštnemu dialógu, kde Davis adresoval nášmu premiérovi veľmi pikantné slová.

O zvláštnom stretnutí s Ficom prehovoril bývalý šéf úradu pre brexit James Chapman, ktorý si doteraz dával pozor, aby priamo nekritizoval svojho predchádzajúceho ministra. Tentoraz sa však už neudržal na uzde a prezradil aj detaily, ktoré sa týkajú Slovenska. Opísal totiž zahanbujúce výbuchy britského ministra. ,,Niekto by sa mal spýtať Davida Davisa na to, keď povedal zhrozenému slovenskému premiérovi: ,Ak si myslíte, že budeme platiť, aby ste nám vy mohli predávať vaše autá, tak na to zabudnite,'" cituje Chapmana denník Independent. Narážal tak zrejme na automobilku Jaguar Land Rover. Po stretnutí v Bratislave v marci sa pritom obaja politickí predstavitelia predbiehali s vyhláseniami o tom, že medzi EÚ a Britániou musia zachovať dobré vzťahy. ,,Želáme si, aby výsledok nášho vystúpenia bol prospešný pre obe strany," povedal Davis. Pridal sa aj Fico, ktorý vyhlásil, že nechce, aby sa zo Slovákov v Británii stali občania druhej kategórie. O vyhrážkach Davisa nepadlo ani slovo. Nový Čas sa pýtal Úradu vlády, ako to teda bolo a či môžu Chapmanove slová potvrdiť, ale do uzávierky sa nevyjadrili. Podľa výsledkov štúdií pritom patrí Slovensko medzi tie krajiny, na ktoré bude mať brexit najväčší vplyv z hľadiska fondov, do ktorých Británia prispieva. Ekonomický analytik Martin Vlachynský z INESS tvrdí, že keď Británia prestane prispievať, budú sa musieť stať dve veci: ,,Poklesnúť výdavky európskeho rozpočtu a narásť platby do rozpočtu. V akom presnom mixe je teraz ešte nejasné. Zároveň treba rátať s tým, že z EÚ odíde nadpriemerne bohatá krajina, čím sa zníži priemerné bohatstvo v EÚ a Slovensko sa posunie bližšie k priemeru, čo môže do budúcna mierne ovplyvniť našu pozíciu ako čistých príjemcov zdrojov z EÚ," dodal.

----

Zabudnite, že budeme platiť za vaše autá.

David Davis

FOTO:

Dvojica po stretnutí na jar o žiadnych sporoch nehovorila.

mač
Nový Čas, 18.8.2017 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards