Grécko sa po ôsmich rokoch vracia na finančné trhy

Martin Vlachynský sa pre Rádio Slovensko vyjadril k ukončeniu záchranného programu pre Grécko. 20.8.2018.

Grécko sa po ôsmich rokoch vracia na finančné trhy

Petra Stano Maťašovská, moderátorka: “Grécko dnes oficiálne vystupuje z tretieho a posledného záchranného programu. Pre krajinu sa tak skončilo 8-ročné obdobie financovania pomocou úverov od medzinárodných veriteľov. Či sa kríza naozaj skončila, však ukážu až nasledujúce mesiace.”

Martin Hílek, redaktor: "Od roku 2010, keď sa Grécko ocitlo na pokraji bankrotu poskytli medzinárodní veritelia krajine úvery v celkovej výške 289 miliárd eur. Grécku ekonomiku držali nad vodou len zahraničné úvery, aj tie však boli podmienené škrtami výdavkov, reformami a privatizáciou. Tretí záchranný balíček sa skončil a oddnes môže Grécko ponúkať svoje dlhopisy na finančných trhoch. Podľa analytika INESS Martina Vlachynského, je ideálny čas na návrat na finančné trhy."

Martin Vlachynský, analytik INESS: “Momentálne je situácia na finančných trhoch pomerne priaznivá, úrokové miery sú extrémne nízke.”

Martin Hílek: “Tento stav môže byť pre Grécko prospešný. Navyše splatnosť pôžičiek z doterajších záchranných balíčkov je 10 až 15 rokov. Podľa analytika však dôvody na prehnaný optimizmus nie sú a stále existuje riziko, že história sa môže zopakovať.”

Martin Vlachynský: “Ak sa ukáže, že grécka vláda, nebude to táto, alebo budúce, sa trošku začína šmýkať nazad niekam k povedzme k takým populistickejším výdavkom, veľmi rýchlo sa im môžu trhy otočiť chrbtom a zakopnutie na trhoch môže byť už fatálne.”

Martin Hílek: “To by malo opäť vplyv nielen na grécku ekonomiku, ale aj na celú eurozónu, hoci tá v tejto chvíli starosti predovšetkým s Talianskom.”

Martin Vlachynský: “Nemyslím si, že Grécko je niečo, čo by bolo úplne top témou v najbližších mesiacoch. V prípade, že sa ukáže, že ani to málo čo chcú financovať na tých trhoch nedokážu z nejakého dôvodu, tak samozrejme to bude znamenať veľkú rozbušku, ale najmä politickú rozbušku, pretože Angela Merkelová bude mať veľmi, veľmi ťažké vysvetľovať svojim voličom, že opäť sa musí požičiavať Grécku.”

Martin Hílek: “Atény v tejto chvíli takúto možnosť nepripúšťajú a sľubujú dodržiavať záväzky, ktoré dali veriteľom. Neľahkú situáciu Grécka si uvedomuje aj premiér Tsipras, ktorý už na dnes avizoval prejav k obyvateľom zadlženej krajiny.”

Martin Hílek, Petra Stano Maťašovská, Rádio Slovensko, 20.08.2018

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards