Inflácia láme šesťročné rekordy
Analytik Juraj Karpiš z INESS hovoril v Rádiu Expres o súčasnom náraste cenovej hladiny. 14.5.2018.
Mariana Tökölyová, moderátorka: “Zdraželi potraviny, nealkoholické, alkoholické nápoje, ale aj odevy a obuv. Rýchly rast inflácie prekvapil aj analytikov a spomaľovanie rastu cien podľa nich môže trvať mesiace, ale aj roky. Prečo ceny po dlhšej dobe rýchlo stúpajú, zisťoval Tomáš Škarba.”
Tomáš Škarba, redaktor: “Ceny v obchodoch rástli oveľa rýchlejšie než naše platy. Nárast inflácie dosiahol na Slovensku najvyššie čísla od roku 2012 a v apríli atakoval 2,9 percenta. Ktoré potraviny zdraželi medziročne najviac, nám priblížil Štefan Adamec zo Štatistického úradu.”
Štefan Adamec, Štatistický úrad SR: “Medzimesačne narástli najviac napríklad ceny petržlenu - o 32,9 percenta, karotky o 25,4, drahšie boli taktiež mandarínky - o 20 percent, pomaranče o 8,6 a jablká o 7,2. Naopak, zlacneli šalátové uhorky, v priemere o 11,1 percenta.”
Tomáš Škarba: “O vyše 5 percent zdražela medziročne aj doprava. Veľké výkyvy zaznamenal Štatistický úrad aj v medzimesačnom porovnaní medzi marcom a aprílom.”
Štefan Adamec: “Najviac mlieko, mliečne výrobky a vajcia, ktorých ceny sa zvýšili medziročne o 9,7 percenta, a ovocie, kde sa ceny zvýšili o 18 percent.”
Tomáš Škarba: "V rokoch 2014 až 2016 dosahovala inflácia pre ekonomickú krízu záporné hodnoty a Slovensko bolo v deflácii. Ekonomiku rozhýbalo opatrenie Európskej centrálnej banky, ktoré rýchlo znížilo ceny pôžičiek. Analytik Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy Juraj Karpiš približuje, že ceny teraz prudko rastú najmä pre dlhé obdobie, počas ktorého sme si mohli zobrať lacné úvery."
Juraj Karpiš, analytik Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy: “Máme na Slovensku, teda mnoho ľudí nabralo nový dlh, teda najmä v podobe hypoték, a aj vďaka tomu teda tie ceny aj na Slovensku rástli, keďže keď si človek zoberie dlh, tak má zrazu viac peňazí na spotrebu, alebo investície, a to sa prejaví v tej ekonomike.”
Tomáš Škarba: “Európska centrálna banka už avizovala, že obdobie lacných úverov sa skončí. Podľa Juraja Karpiša sa malo skončiť už oveľa skôr.”
Juraj Karpiš: “Máme extrémne nízku nezamestnanosť, hospodárstvo rastie, a napriek tomu máme 0-percentný základný úrok, to znamená, že Európska centrálna banka drží ten úrok extrémne nízko, a to vedie k tomu, že teda podľa mňa to popletie aj spotrebiteľov, ktorí si možno naberú viac dlhu, než budú v budúcnosť schopní splácať.”
Tomáš Škarba: “Nárast cien sa však podľa analytika nezastaví okamžite. Aj keď sa skončí obdobie lacných úverov, v ekonomike sa to môže prejaviť až o niekoľko rokov, a dovtedy budú vznikať ekonomické bubliny a tovary a služby budeme nakupovať drahšie, než je ich reálna hodnota.”
Tomáš Škarba, Mariana Tökölyová, Rádio Expres, 14.05.2018