Kladivo Haščák
Ozvať sa, či neozvať? Táto variácia na Hamletovskú otázku mi chodila po rozume pri pohľade na návrh „Lex Haščák“. Slovenská spoločnosť prechádza hlbokým obrodným procesom a každé zbytočné mútenie vody v ňom nahráva politikom, ktorí sú od môjho ideálu slobodnej spoločnosti úplne najďalej. Naviac, nie je ťažké si dohľadať, že aj INESS prijal zdroje od poisťovne Dôvera, čo poslúži ako palivo aj menej zdatnému konšpirátorovi. No keď mi o tomto zákone začala vyskakovať už aj obrovská online reklama s krvavo červeným Haščákom, uvedomil som si, ako jednoducho sa z toho môže stať štandardný spôsob presadzovania zákonov.
Budeme vďaka zákazu integrácie kratšie čakať u lekára, mať menej plesní v nemocniciach, či neskôr zomierať na onkologické ochorenia? Nie. Bude vďaka tomu v zdravotníctve viac peňazí? Nie. Na „zarobenie“ nepotrebujete byť integrovaní, do systému sa viete prisať aj s jednoosobovou eseročkou, ktorú ste založili včera u babky v pivnici.
Skôr naopak. Predať narýchlo sieť lekární, nemocníc, či poisťovňu serióznemu investorovi v prostredí, kde sa väčšina politikov netají zámerom prestavať zdravotnícky systém na svoj obraz, nebude ľahké. Aj tento zákon vysiela signál „môžeme si zmeniť kedy chceme a čo chceme a aj to spravíme“. Celé to môže nakoniec skončiť tak, že tým „investorom“ bude štát. Čo je strašidelná predstava. Paradoxne, štátne krížové vlastníctvo tomuto zákonu nevadí, hoci historicky práve ono je hlavným zdrojom príležitostí pre tety Anky.
Integrácia služieb môže byť pritom jednou z ciest, ako zápasiť s prudko rastúcimi nákladmi na zdravotnícky systém v budúcnosti plnej chronických chorôb a odkázaných ľudí vo vysokom veku. Ak nebudú zdravotnícke služby produkované s efektívnosťou produkcie spotrebných statkov, systém sa zrúti pod vlastnou ťarchou. V USA, kde je nákladový problém hádam najväčší na svete, sa dnes giganty ako Walmart alebo CVS spájajú s poskytovateľmi a poisťovňami, a prichádzajú s čoraz širším spektrom dostupných integrovaných služieb pre „bežných“ ľudí.
Je to dosť nešťastný spôsob, ako vplyv Penty v zdravotníctve „rozriediť“. Prečo neponúknuť radšej polovicu VšZP zápasiacej s problémami novému investorovi v medzinárodnom tendri? Ale čert ber zdravotníctvo, to bude už asi navždy hračkou v rukách politikov. No najviac zamrzí, že kandidát na lídra opozície tlčie svoje zákony do života kladivom emócií. Nová vláda by mala v prvom rade ašpirovať na to, že bude riadne fungovať prokuratúra, súdy, že bude dodržiavaná všetka platná legislatíva v zdravotníctve aj mimo neho, že bude transparentné verejné obstarávanie, či jasné nároky pacienta. Keď toto bude fungovať, nebudú sa musieť vymýšľať zákony, ktoré sú cielené na jednu spoločnosť, či dokonca na jediného človeka, no zasiahnu všetkých.