Koľko nás bude stáť odvod reťazcov?
Špeciálny odvod reťazcov mal byť jednou z výkladných skríň Ministerstva pôdohospodárstva a SNS. Bojujeme proti obchodníkom, za našich potravinárov! Ale ako viacero vecí v tomto rezorte, aj tento granát si hodili pod vlastné nohy.
Každému triezvo uvažujúcemu človeku muselo byť jasné, že ak uvalíte 2,5 % - ný odvod na obrat, tak obchodníci budú mať minimum možností, ako takúto finančnú nálož zapracovať. Nebudem sa opakovať, dôvody nájdete písomne tu, ak sa vám nechce čítať, pozrite si toto video.
Národniari s odhodlaním pilota Kamikaze tvrdili, že odvod nebude mať dopad na ceny. Túto ilúziu sa darilo udržiavať zhruba mesiac, kým boli zverejnené výsledky inflácie za január 2019 a tie boli katastrofálne vo viacerých smeroch. Cena potravín medzimesačne (oproti decembru 2018) stúpla najviac za posledných 15 rokov – o tri percentá. Pre porovnanie, v susednej Českej republike v rovnakom období narástli ceny potravín len o 0,9 %.
Aby toho nebolo málo, národniari asi zaspali a zabudli sa skoordinovať s Ministerstvom financií a Inštitútom finančnej politiky (IFP). Tí totižto nárast cien skomentovali aj z pohľadu odvodu reťazcov. A bolo zle. Ministerstvo financií síce dodalo, že dopad odvodu bol „len“ 0,1 percentuálneho bodu a teda „minimálny“. Ale rátať vedia nielen oni, ale ja niektorí novinári a neziskovky, ako napríklad my v INESS (to ste radi, že nás máte, že?). No a ten „minimálny“ dopad má hodnotu zhruba 50 miliónov eur z peňaženiek domácností ročne. No a IFP to národniarom pokazilo už úplne, keď vplyv odvodu na rast cien potravín odhadli na 0,9 percentuálneho bodu. Pozor, nie percent, ale percentuálneho bodu. To znamená, že ak ceny potravín narástli o 3%, odvod sa na tomto raste podieľal takmer tretinou!
Suma 50 miliónov eur je zhruba polovica toho, čo tento rok vláda plánuje na odvode reťazcov vybrať (107 miliónov eur). Mohlo by sa zdať, že dopad bude 50:50 spotrebitelia, reťazce. Lenže tu je drobný problém. Z veľkých reťazcov odvod zatiaľ platí len Billa, pretože tri ďalšie majú nové účtovné obdobie až od marca. Nárast cien je preto až prekvapujúco veľký. Začali aj ostatné reťazce zapracovávať odvod už v predstihu, alebo v priebehu roka zistíme, že odvod nám vytiahne z peňaženiek oveľa, oveľa viac, ako sa plánovalo?
A dozvieme sa vlastne vôbec, koľko vytiahne odvod z peňaženiek domácností? Hrozí, že po januárovom debakli už bude komunikácia medzi Pôdohospodárstvom a Financiami „lepšia“ a dopad odvodu na ceny sa verejnosť ani nedozvie. Uvidíme. Možno nakoniec budú národniari radi, ak Brusel ten odvod zruší a volič na všetko rýchlo zabudne.