Koľko skutočne budú štát stáť vyššie príplatky za prácu či 13. platy? (SME)

Róbert Chovanculiak kritizoval 13. a 14. platy pre denník SME. 16.2.2018 

Koľko skutočne budú štát stáť vyššie príplatky za prácu či 13. platy?  (SME)

Sociálny balíček súčasnej koalície je podľa analytika veľmi nesociálny.

 "Veľakrát sme tvrdili a tvrdíme, že ak sa darí štátu, musí sa dariť aj ľuďom. Je našou povinnosťou pri dobrom ekonomickom raste prijímať opatrenia, ktoré smerujú k ľuďom." Týmito slovami prezentoval premiér Robert Fico opatrenia, ktoré tento týždeň schválil parlament a ktoré sú súčasťou prvého sociálneho balíčka súčasnej vlády.

Ide o príplatky za prácuv noci či cez víkend, ktoré presadila strana Smer. Ďalej 13. a 14. plat z dielne Slovenskej národnej strany či nižšie odvody pre pracujúcich penzistov od Most-Híd.

Nakoľko sa však vláda skutočne podelí s ľuďmi o lepšie ekonomické výsledky krajiny, sa dá zistiť z aktuálnej daňovej prognózy na najbližšie tri roky, ktorú zverejnil Inštitút finančnej politiky pri ministerstve financií.

Minimálne dosahy((piano))

V najnovšej daňovej prognóze možno už nájsť vyčíslenie, ako sa jednotlivé opatrenia dotknú štátnej kasy.

Dosah na rozpočet zavedenie 13. a 14. platu. Rok 2018 (-37 miliónov eur). Rok 2019 (-82 miliónov). Nižšie odvody pre pracujúcich penzistov. Rok 2018 (-9 miliónov eur). Rok 2019 (-19 miliónov). Zrušenie odpočitateľnej položky pre firmy. Rok 2018 (+22 miliónov). Rok 2019 (+85 miliónov).

Tak trináste a štrnáste platy, pri ktorých sa tento rok bude odpúšťať platenie zdravotných odvodov, by tento rok mali štát stáť 37 miliónov eur. V ďalších rokoch (2019 a 2020), keď sa k tomu pridá odpúšťanie dane, ktorú ľudia platia zo svojich príjmov, oberie opatrenie štátnu kasu o 82 miliónov eur.

Zníženie odvodov pre penzistov, ktorí robia na dohodu, zase tento rok ukrojí deväť miliónov, v budúcich rokoch 19 miliónov eur.

Tieto mínusy v štátnej kase však vo veľkej miere vykompenzuje čiastočné zrušenie takzvanej odpočitateľnej položky. V podstate ide o to, že vláda po približne štyroch rokoch ruší možnosť pre firmy, aby za svojich zamestnancov s nízkym príjmom nemuseli platiť zdravotné odvody. Tým tento rok ušetrí 22 miliónov a v budúcom roku 85 miliónov eur.

Ak teda dosahy všetkých týchto legislatívnych zmien zrátame, zistíme, že tento rok štát príde o 24 miliónov eur. A budúci rok o 16 miliónov eur. To je však výpočet, ktorý neráta s tým, čo štát získa z toho, že zamestnancom zvýši príplatky za prácu.

Príjmy zo mzdy rastú

Aj napriek tomu, že Fico sa snaží vyššie príplatky za prácu v noci či cez víkend prezentovať ako opatrenie, ktoré pomôže ľuďom, nie je to pravda. Viac na ňom získa aj štát, a to vďaka vyšším odvodom do poisťovní či daniam.

Prečítajte si tiež:Trinásty plat a príplatky za prácu budú. Čo sa mení pre zamestnancov (Q&A)

Koľko presne do kasy pritečie výhradne cez vyššie príplatky, analytici v daňovej prognóze nevyčíslili. Ponúkajú však čísla, ktoré ukazujú, koľko pritečie celkovo vďaka mzdám.

To znamená nielen vďaka vyšším príspevkom za prácu, ale aj preto, že zamestnanosť rastie a viac ľudí pracuje a platí odvody a dane. Okrem toho rastú aj samotné platy, čo tiež znamená vyššie príjmy pre štát.

"V rokoch 2018 až 2020 zvyšujeme odhad (oproti septembru 2017, pozn. red.) daňových a odvodových príjmov o 150 až 297 miliónov eur," píšu analytici v prognóze.

V tomto kontexte Denník N poukazuje na to, že ak teda koalícia hovorí, že štát sa o úspech podelí s občanmi, znamená to, že sa s nimi podelí o jednu desatinu z toho, čo mu ľudia zaplatia na daniach navyše.

V rokoch 2018 až 2020 zvyšujeme odhad daňových a odvodových príjmov o 150 až 297 miliónov eur.

Ako ďalej poukazuje analytik Iness Robert Chovanculiak - súčasný balík zmien legislatívy je veľmi nesociálny. Prirovnať by sa podľa neho dal k Frankensteinovi, kde si každý niečo pridal, niečo odobral a výsledok je zložitý systém plný výnimiek a nejasností.

"Pričom celkový dosah na ekonomiku bude otázny. Na jednej strane sa trocha pomôže zamestnancom veľkých spoločností, ktorí už dnes dostávajú 13. platy. Na strane druhej to zhorší situáciu malých firiem predovšetkým na východe Slovenska, ktorým pre príplatky, zvyšujúcu sa minimálnu mzdu a zrušenie odpočitateľnej položky radikálne narastú mzdové náklady," dodáva Chovanculiak.

SME, MICHAELA ŠTALMACH KUŠNÍROVÁ, 16.2.2018

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards