Koniec prvého ostrého štrajku vo VW (TV JOJ)

Martin Vlachynský sa 26.6.2017 vyjadril pre TV JOJ k ukončeniu štrajku v  automobilovom závode Volkswagen

Koniec prvého ostrého štrajku vo VW (TV JOJ)

Dárius Haraksin, moderátor: "Historicky prvý ostrý štrajk v automobilke Volkswagen sa po šiestich dňoch skončil. O koľko sa ľuďom zvýšia platy a čo rebélia v jednej z najväčších firiem u nás narobí v slovenskej ekonomike vám teraz priblíži Daniel Levický Archleb.

Daniel Levický Archleb, redaktor: "V našej najväčšej automobilke sa dnes o šiestej rána už opäť naplno pracuje."

Zoroslav Smolinský, predseda Moderných odborov VW Slovakia: "Začína nám konečne práca vo VW Slovakia."

Ralf Sacht, riaditeľ Volkswagen Slovakia: "Chceme opäť začať vyrábať skvelé autá so skvelým tímom, to je naša kľúčová práca."

Daniel Levický Archleb: "Firma zatiaľ nezverejnila akú stratu pre ňu štrajk znamenal a tak nie je jasné, aký dopad to malo na slovenskú ekonomiku."

Martin Vlachynský, analytik spoločnosti INESS: "Volkswagen je najväčší ťahúň slovenského exportu a výrazným spôsobom prispieva k HDP. Na strane druhej by som zase nejakým zásadným spôsobom nepreceňoval tento štrajk. Po prvé, aj keby teda prišlo ku kompletnému výpadku tak na tom slovenskom HDP je to skutočne len taký maličký zúbok."

Daniel Levický Archleb: "Po takmer týždni ostrého štrajku sa nakoniec vedenie firmy dohodlo s odborármi, ktorí ku koncu rokovaní zmenili zostavu svojej delegácie."

Eric Reuting, personálny riaditeľ VW Slovakia: "Zvýšenie sa uskutoční v období presahujúcom dĺžku dvoch rokov postupne v troch krokoch. V prvomkroku sa tarifné tabuľkové mzdy zvýšia k 1.6.2017 o 4,7%, v druhom o 4,7% k 1.1.2018 a až v novembri 2018 v treťom kroku o ďalšie 4,1%."

Zoroslav Smolinský: "V období dvoch rokov ísť hore o 14,1%, tak to je úplne perfektný nárast."

Daniel Levický Archleb: "Okrem nárastu miezd sa odborárom podarilo docieliť aj zvýšenie počtu dovolenkových dní."

Zoroslav Smolinský: "Sa nám podarili 2 dni dovolenky nad rámec zákona."

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards