Koronavírus môže ochromiť školstvo, ale nie vzdelávanie (+ tipy, ako a kde učiť deti počas karantény)

Žiaci a študenti majú veľa možností učiť sa z domu kvalitnejšie ako v škole.

Koronavírus môže ochromiť školstvo, ale nie vzdelávanie (+ tipy, ako a kde učiť deti počas karantény)

Na Slovensko dorazil koronavírus a boli zatvorené všetky školy. Od základných až po vysoké. Doma tak ostalo približne 450-tisíc detí zo základných škôl, 200-tisíc zo stredných a niečo pod 100-tisíc študentov z univerzít. Sú títo žiaci a študenti odsúdení na vzdelávací pôst, kým sa nedostanú naspäť do tried za lavice? Nie nutne. Na internete je voľne dostupných vzdelávacích materiálov na tony. Začnime od tých najmladších.

Na českej verzii Khan Academy sú stovky kurzov pre všetky deti od tých najmenších. Žiaci z prvého stupňa sa môžu napríklad učiť základné počty a aritmetiku. Nájdete tu aj základy algebry, geometrie a diferenciálnych počtov. Takže na svoje si prídu aj maturanti.

Úlohy a výučbu pre najmenších nájdete aj na stránkach Matika.in.

Okrem toho existuje množstvo užšie zameraných projektov, ktoré ponúkajú komplexné učebné materiály pre celé predmety. Najlepším príkladom je projekt Lepšia Geografia, kde sú spracované netradičné aktivity, projektové zadania, námety na pokusy a experimenty, kvízy, hry a podobne. Všetko dostupné z pohodlia domova cez internet. Autor Lepšej Geografie sprístupnil počas epidémie bezplatne veľkú časť materiálov.

Ak dieťa nebavia mapy, ale skôr počítače, nie je nič ľahšie ako zaregistrovať sa na platforme Kidscodr.sk alebo Code.org, kde sú kurzy programovania aj pre tie najmenšie deti od šiestich rokov. Alebo pre stredoškolákov funguje Akadémia Programovania, ktorú prevádzkuje Aj Ty v IT.

Oveľa viac tipov, trikov a linkov nájdete na facebookovej skupine Zavretá škola - ako učiť doma, do ktorej sa prihlásilo za jeden deň viac ako 2 000 pedagógov, riaditeľov škôl, ale aj rodičov. Pod hashtagom #zavretaskola môžete nájsť množstvo zdrojov na online vzdelávanie všetkého druhu, všetkých vekových kategórií. V Českej republike sa podobnej iniciatívy chytila Česká akadémia vied, ktorá zverejnila hashtag #veda_na_doma, pod ktorým denne zverejňuje príspevky s tipmi na domáce pokusy, online výstavy a e-zdroje.

Oveľa väčší priestor a výber majú vysokoškoláci. A to vďaka fenoménu MOOC (Massive open online course), teda masovým bezplatným online kurzom. Ich história sa začala písať v roku 2012 a do dnešného dňa na tých najpopulárnejších (Coursera, edX, a Udacity) študuje spolu viac ako 110 mil. študentov, je zapojených 900 univerzít a môžete si vybrať z viac ako 13-tisíc kurzov, 820 certifikátov a dokonca 50 plnohodnotných diplomov. Študovať sa dá naozaj všetko, čo vás napadne. Od histórie, umenia až po programovanie, databázy a chémiu. Navyše tieto tisícky kurzov pripravovali celé tímy odborníkov v tých najprestížnejších univerzitách sveta. To, čo máte doma dostupné na pár klikov, tak nie je obyčajné vzdelanie, sú to tie najkvalitnejšie kurzy od tých najpovolanejších ľudí.

A nie je náhoda, že internetové kurzy sú kvalitnejšie ako tie vo vašej lokálnej škole. Je to z rovnakého dôvodu, prečo bude mať celovečerný hollywoodsky film lepší scenár, kvalitnejšiu výpravu, hercov, produkciu, réžiu a efekty než vaše lokálne divadlo. Ten dôvod sa volá hraničné náklady. Pri divadelnom predstavení alebo klasickom vyučovaní sú hraničné náklady pomerne vysoké. Herci na doskách, ktoré znamenajú svet, alebo herci za katedrou musia opakovať svoje predstavenie pre každých pár desiatok alebo stoviek divákov a ich výkon sa tak ťažko škáluje. To neplatí pre hollywoodske filmy. Tie stačí spraviť raz kvalitne a následne hraničné náklady na jedného alebo miliónteho diváka sú prakticky nulové. Vďaka tomu si môžu hollywoodske filmy a online kurzy na najlepších univerzitách dopriať investovať do kvality.

Táto dvojmesačná skúsenosť nás tak naučí, že vzdelávanie už zďaleka nie je len o škole. Že dnes je atraktívnych, interaktívnych, kvalitných zdrojov vzdelávania na internete neúrekom. A to pre všetky vekové kategórie. Čo z toho vyplýva pre verejnú vzdelávaciu politiku? Otvoriť viac priestor pre paralelné a alternatívne vyučovacie možnosti, zjednodušiť domáce vzdelávanie (homeschooling) a pozrieť sa, či potrebujú dospelí študenti naozaj tráviť toľko rokov a času v školách. Inými slovami - potrebujeme naozaj na Slovensku 35 vysokých škôl so 115 fakultami, kde sa týždeň čo týždeň odohrávajú lokálne divadelné predstavenia, pričom na pár klikov máme dostupné špičkové hollywoodske trháky?

Denník N

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards