Kto odíde, nech zaplatí

Róbert Chovanculiak sa pre TV Markíza vyjadril k návrhu virtuálneho účtu za štúdium medicíny. 23.7.2018.

Kto odíde, nech zaplatí

Zlatica Švajdová Puškárová, moderátorka: „Lekársky diplom získajú zadarmo, ak ale odídu do zahraničia, za štúdium by mali zaplatiť. Sulíkovci chcú takto presvedčiť absolventov, aby zostali pracovať na Slovensku.“

Viktor Vincze, moderátor: „Vraj to bude férovejšie voči daňovým poplatníkom, ktorí sa im na školu skladajú. Analytik varuje, že ak budú politici tlačiť na pílu, mladí pôjdu študovať medicínu napríklad do Česka.“

Andrea Šprochová, redaktorka: „15 %, toľko medikov podľa dekana Lekárskej fakulty už počas štúdia vie, že na Slovensku nezostanú. SaS prišla s ďalšími číslami. V zahraničí za 6 rokov začalo liečiť zo slovenským diplomom vyše 2500 lekárov.“

Jana Cigániková, tímlíderka pre zdravotníctvo SaS: „Vieme, že nemôžeme prikázať mladým, aby tu zostali, ale nezdá sa nám fér, že občania Slovenska, ktorých nemá kto liečiť, platia štúdium lekárov, ktorí nakoniec teda liečia v zahraničí.“

Bálint Lovász, Študentská rada vysokých škôl: „Mladí ľudia odchádzajú zo Slovenska preto, lebo v zahraničí majú lepšie pracovné príležitosti.“

Andrea Šprochová: „Stopnúť to má virtuálny účet v hodnote štúdia. Lekára absolvent, ktorý odíde do sveta a do piatich rokov sa nevráti, by mal štátu zaplatiť tisíce eur za školu.“

Jana Cigániková: „Noví študenti vopred ako sa rozhodnú by vedeli o týchto podmienkach. Nemyslím si, že toto by mohol byť dôvod, prečo by sa niekto rozhodol neštudovať.“

Zuzana Eliášová, hovorkyňa ministerstva zdravotníctva: „Musíme tento návrh najprv podrobiť dôkladnej právnej analýze, či je realizovateľný v praxi z právneho pohľadu, najmä z hľadiska pravidiel Európskej únie o voľnom pohybe na trhu.“

Andrea Šprochová: „Študentom sa nápad nepáči, politici vraj neriešia príčinu problému. Aj analytik upozorňuje, že hrozba platenia môže skôr uškodiť, nasmeruje študentov medicíny napríklad do Česka.“

Róbert Chovanculiak, analytik INESS (telefonát): „Takéto opatrenie by akoby zvýšilo náklady tým študentom rozhodnúť ostať tu na Slovensku, lebo by vedeli, že nemôžu ísť potom neskôr do zahraničia.“

Bálint Lovász: „Mali sme hľadať iné nástroje motivácie toho, aby mladí ľudia ostali na Slovensku a neodchádzajú do zahraničia.“

Andrea Šprochová: „Podľa SaS-ky virtuálny účet je len jednou z možností ako donútiť absolventov medicíny zostať na Slovensku. To najpodstatnejšie ale musí urobiť ministerstvo zdravotníctva - zlepšiť podmienky v našich nemocniciach. To odkazuje, že to robí.“

Zuzana Eliášová: „Prichádza nové prístrojové vybavenie, takisto prídu nové posily pre pacientov.“

Andrea Šprochová: „Lekárov napríklad motivuje rezidentským programom, aby zostali v regióne. Veľa si sľubuje aj o rekonštrukcií priestorov.“

Zuzana Eliášová: „Cieľom je zlepšovať pracovné podmienky pre zdravotníkov, aby sa im lepšie pracovalo.“

Andrea Šprochová: „Štát chce získať lekárov aj tak, že fakulty prijmú ďalších študentov. Opozičná SaS ale tvrdí, že v počte medikov problém nie je.“

Eugen Jurzyca, tímlíder pre verejné financie SaS: „My, Slovensko, máme vysoko nadpriemerný počet absolventov medicíny už dnes, tak kam chce vládať ťahať, kam?“

Andrea Šprochová: „Podstatné podľa nich je, aby neodchádzali zo Slovenska, lenže virtuálny účet za štúdium sa už teraz zdá nereálny. Rezort školstva odkázal, že náš systém aj na vysokých školách je nastavený tak, že absolventov s titulom pri hľadaní práce neobmedzuje. Andrea Šprochová, televízia Markíza.“

Andrea Šprochová, Zlatica Švajdová Puškárová, Viktor Vincze, TV Markíza, 23.07.2018

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards