Kubánski cuentapropistas v INESS

S pozvoľným politickým otepľovaním na socialistickej Kube je spojené aj ekonomické uvoľňovanie. Po polstoročí faktickej totálnej eliminácie súkromného podnikania sa od roku 2010 začali otvárať možnosti aj pre drobných kubánskych podnikateľov.

Kubánski cuentapropistas v INESS

V súčasnosti je v krajine asi pol milióna takzvaných „cuentapropistas“, teda vo voľnom preklade živnostníkov. Tí majú umožnené vykonávať činnosť v striktne vymedzených oblastiach, ako je stravovanie, či drobná remeselná výroba.

Väčšina sveta, vrátane samotných Kubáncov, očakávajú postupovanie prerodu bližšie smerom k trhovej ekonomike. To so sebou ale bude niesť zásadné zmeny vo fungovaní (nielen) ekonomického života krajiny. Preto sme v INESS radi privítali štvoricu kubánskych aktivistov, z ktorých traja boli predstaviteľmi rozvíjajúcej sa triedy živnostníkov. Na týždňovú návštevu Slovenska prišli vďaka projektu neziskovej organizácie Človek v ohrození.

V rámci trojhodinovej prednášky sme im predstavili skúsenosti Slovenska s transformáciou a všetkými problémami a úspechmi, ktoré ekonomika krajiny počas 27 rokov slobody zažila. Dozvedeli sa o rôznych formách podnikania, ktoré u nás fungujú a o formálnych aj neformálnych prekážkach, s ktorými sa podnikatelia stretajú.

Stretnutie prebiehalo v priateľskej a živej atmosfére. Úprimný záujem a realistický pohľad na vec kubánskych hostí bol potešujúci a dáva nádej, že v blízkej budúcnosti sa aj táto krajina bude môcť tešiť z rozvoja a možností, ktoré ponúka zapojenie sa do globálneho ekonomického života.

Krátke profily návštevníkov zverejnil portál Aktuality.sk.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards