Logistická inšpirácia na fóre LOG-IN!

Na fóre LOG-IN, ktoré sa zameriava na inovácie v logistike, nechýbal ako účastník diskusie ani zástupca INESS Martin Vlachynský. 22.5.2018.

Logistická inšpirácia na fóre LOG-IN!

Už po dvanástykrát prebehla na Slovensku zásadná logistická akcia LOG-IN, jediné slovenské fórum zamerané na inovácie v logistike. Tento ročník sa konal 19. apríla 2018 v konferenčných priestoroch hotela DoubleTree by Hilton v Bratislave a takmer 160 účastníkov si mohlo vypočuť množstvo prezentácií o najlepších logistických riešeniach, ktoré sa v poslednej dobe objavili na trhu.

Celodenný konferenčný program fóra LOG-IN 2018 odštartoval vizionárskou prednáškou profesora Petra Staněka zo Slovenskej akadémie vied, v ktorej sa venoval témam, ako bude spoločnosť vyzerať v robotizovanej dobe, akú zmenu dopravnej logistiky prinesie štvrtá industriálna revolúcia a zmeny produkčných systémov a či nové druhy pohonných systémov vyriešia aj súčasné úzke miesta dopravnej infraštruktúry. Podľa profesora Staněka nie – tým, že presadneme do elektrických a autonómnych vozidiel sa súčasné dopravné zápchy neodstránia. Pripomenul i, že je potrebné, aby sa ľudia naučili využívať svoj čas. Peter Varga, generálny riaditeľ sekcie cestnej dopravy z Ministerstva dopravy a výstavby SR, zase ukázal aktuálny stav a plány v oblasti cestnej infraštruktúry na Slovensku. Priblížil aj súčasný stav okolo budovania bratislavského obchvatu či križovatky Triblavina.

 

Logistika na ceste okolo sveta

„Z garáže v Seattli po doručenie do 13 minút“ bol názov prednášky Aleksandara Mackova, Senior Operations Managera spoločnosti Amazon. Nielenže predstavil históriu a budovanie tohto internetového gigantu, ale aj účastníkom konferencie priblížil fungovanie centra reverznej logistiky v Seredi. Zahraničné investície sme vždy vítali s veľkou radosťou, lenže Slovensko sa postupne zmenilo na akúsi montážnu dielňu a sklad všetkého možného.

Sú zahraničné investície všeliekom? Na túto otázku sa pokúsili odpovedať účastníci prvej panelovej diskusie fóra – Oto Pisoň z agentúry SARIO, Martin Vlachynský z inštitútu INESS, Braňo Jendek zo spoločnosti 108 AGENCY a Peter Jánoši z P3 Logistic Parks.

Odpoludňajšia časť fóra LOG-IN sa začala prípadovou štúdiou s názvom „Automatizácia procesov dodávok obalov“. Milan Pakoš zo spoločnosti Smurfit Kappa a Simone Van Egmond z cukrovinkárskej spoločnosti Cloetta priblížili automatizované riadenie výrobných a dodávateľských kapacít so skladovými zásobami v kontexte s aktuálnymi potrebami trhu. Pripomenuli, ako dokáže EDI komunikácia dodávateľa a zákazníka zjednodušiť a zefektívniť vzájomnú spoluprácu. Že e-shopy, a vlastne celkovo i predajcovia spotrebnej elektroniky, to dnes vôbec nemajú ľahké, potvrdil Oto Hausmann, riaditeľ logistiky spoločnosti DATART INTERNATIONAL, ktorý predstavil účastníkom fóra kombináciu viackanálovej logistiky a služieb pre zákazníkov. Zdôraznil, že doplnkové služby si vytvárajú vlastnými silami, a nie prostredníctvom logistického partnera. O tom, aké výhody prináša prepojenie logistického centra s kontajnerovým terminálom, porozprával Tibor Majzún, generálny riaditeľ firmy cargo-partner SR.

Prejsť na druhý koniec kontinentu aj bez obrovského rozpočtu bola hračka – v porovnaní s prepravou motorky cez oceán alebo zvládnutím colnej administratívy. Aj o tom, ako môže profesionálny logistický partner pomôcť pri plnení dobrodružných snov, bola tak trochu netradičná prednáška cestovateľa Pavla Suchého a Benjamína Chladného zo spoločnosti DB Schenker. Pavel Suchý potom účastníkom fóra prezradil, že už plánuje ďalšiu cestu naprieč Afrikou.

 

Inovácie zaujali logistických odborníkov

Záverečný blok prednášok bol venovaný predovšetkým inovatívnym riešeniam v logistike. Marek Maťovčík z firmy SysTech Group a Rob Keij zo spoločnosti Kivnon Logistica predstavili bezobslužné vozíky Kivnon AGV i výhody, ktoré plynú z ich nasadenia. Ako sa môžu firmy pri svojich firemných cestách jednoducho zapojiť do ochrany životného prostredia? Medzinárodný ekologický projekt predstavili Tomáš Zahajský a Roman Kohút zo spoločnosti CCS Slovenská spoločnosť pre platobné karty. Juraj Šarina zo spoločnosti BITO-Skladovacia technika zase predstavil LEO LOCATIVE – bezobslužný transportný systém, ktorý je pripravený na okamžité nasadenie bez komplikovaného programovania. Last Mile Management, tak ako ho priblížil Tomáš Pelikán zo spoločnosti Bossard CZ, neposkytuje iba plynulé a spoľahlivé zásobovanie B a C dielmi, ale umožňuje celkovú transformáciu výroby v duchu Priemyslu 4.0.

Už tradičným vyvrcholením logistického fóra LOG-IN bola panelová diskusia nazvaná „Padlo remeslo na (zlaté) dno?“ Ako už z názvu vyplýva, diskusia sa venovala najmä odbornému vzdelávaniu. Za diskusný stôl sa posadili: Tibor Majzún, cargo-partner SR, Martin Zatkalík, Stredná odborná škola dopravná, Katarína Zemánková, INDEX NOSLUŠ, a Ladislav Kováč, Štátny inštitút odborného vzdelávania. To, že je na Slovensku nedostatok pracovných síl, je už dávno známe. Chýbajú i profesie, ktorých bolo ešte nedávno dostatok. Pomôže v tejto situácii duálne vzdelávanie? Prečo deti nemajú záujem o odborné školstvo? Ako ho zatraktívniť? Nad týmito otázkami sa zamýšľali účastníci diskusie.

Tereza Palečková, Kilometer, 22.05.2018

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards