Lubyová pripúšťa pre učiteľov v Bratislave ešte vyššie platy

Róbert Chovanculiak sa vyjadril k navrhovanému zvýšeniu platov bratislavských učiteľov. 12.7.2018.

Lubyová pripúšťa pre učiteľov v Bratislave ešte vyššie platy

Kým na Slovensku začínajú byť platy pedagógov motivačné, v hlavnom meste sú podpriemerné. Od roku 2019 budú mať všetci slovenskí učitelia o 10 percent vyššie platy. Znamená to, že priemerne uvidia na výplatnej páske po novom 1 100 eur mesačne. Kým napríklad v Snine je to slušný plat, pre bratislavských učiteľov ide o podpriemernú mzdu. Zamestnanec pracujúci v hlavnom meste totiž priemerne zarobí 1 350 eur mesačne. V praxi to teda môže znamenať, že učiteľov v hlavnom meste zláka súkromný sektor, kde majú vidinu vyššieho platu. Riešením by mohlo byť to, že by pedagógovia v hlavnom meste zarábali viac. Práve to v rozhovore pre HN pripustila ministerka školstva Martina Lubyová. Iniciatíva však nepríde z rezortu školstva, ministerka očakáva, že tému otvoria napríklad odborári.

„Samozrejme, školstvo sa pripojí a budeme sa snažiť, aby z toho učitelia vyšli čo najlepšie,“ reagovala v rozhovore. Analytik z INESS Robert Chovanculiak upozorňuje, že problém sa vzťahuje na celú verejnú správu, nielen na pedagógov. „Ekonomika to rieši automaticky, ide o ponuku a dopyt, takže kuchár v Bratislave zarába inak ako kuchár v Žiline,“ dodal analytik, ktorý predpokladá, že by to mohlo vyvolať nepríjemné reakcie ostatných učiteľov.

Kým vyššie platy pre bratislavských učiteľov sú zatiaľ len v štádiu úvah, ministerstvo momentálne rieši rast miezd pre začínajúcich učiteľov. „V zásade je už dohodnuté aj s odbormi, že im platy skokovo zvýšime o jednu triedu,“ spresnila Lubyová. Podľa ministerky by to aj s valorizáciou zvýšilo ich mzdy rádovo o sto eur.

hnonline.sk, 12.07.2018

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards