Maďarská panika na pumpách: Ekonóm vysvetľuje, ako k nej došlo, zastropovanie cien musí čím skôr prestať!

Portál Topky.sk zverejnil vyjadrenie analytika Martina Vlachynského k tomu, čo spôsobí zastropovanie cien pohonných hmôt. 

Maďarská panika na pumpách: Ekonóm vysvetľuje, ako k nej došlo, zastropovanie cien musí čím skôr prestať!

Martin Vlachynský, INESS: 

"Trhová cena reflektuje vzácnosť tovaru. Úradné zastropovanie ceny nezmení nič na fakte, že sa zmenili svetové ceny ropy a ropných výrobkov. No donúti predajcov dotovať predaj buď do kríža (teda zvýšením cien iných tovarov, ako je to v Maďarsku v prípade predaja potravín), alebo zo svojho kapitálu až do momentu, keď to už viac nedokážu. To je práve prípad palív v Maďarsku. Ak strop nebude zrušený, nebudú palivá. A situácia sa bude zhoršovať postupom času, pretože takéto ceny zároveň znamenajú veľký výpadok investícií do výroby. Takto fungovala väčšina ekonomiky v socialistických krajinách. Ceny boli regulované na netrhovú úroveň, výsledkom čoho boli veľké nedostatky mnohých tovarov a extrémne kapitálové zaostávanie."

Celý článok zo dňa 6.12.2022 si môžete prečítať tu. 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards