Máme novú tému
Predvolebné prieskumy vychádzajú divoko, ale jedno je z nich isté. Budúci rok sa skončí 12-ročná dominancia jedného politického subjektu. Keď sa obzrieme dozadu, aká téma týkajúca sa zdravotníctva sa za tento čas politicky najviac komunikovala? Nárok pacienta? Zadlžovanie nemocníc? Tristný stav dlhodobej starostlivosti?
Nie, bol to zákaz zisku. Táto téma sa ťahá od roku 2007 a rezonuje ešte aj v niektorých aktuálnych volebných programoch. Bol zákaz, nebol zákaz, boli arbitráže, bola jedna „superdividenda“, no v systéme sa zmenilo veľké nič. Jediné, čo sa tým dosiahlo, bolo zavzdušnenie politickej diskusie o reformách v zdravotníctve na viac ako dekádu.
Teraz nám tu svitá nová téma: zákaz krížového vlastníctva. Vecná podstata mi uniká. Príliš veľká koncentrácia trhovej sily? Keď štát má pod sebou 2/3 poistencov a všetky veľké nemocnice, tak je ešte niekto silnejší? Príliš veľký vplyv na politiku? Tak to treba hlavne odpolitizovať kontrolné a riadiace orgány. Najmite pokojne ľudí zo zahraničia, tí snáď na Vazovovej neboli. Vyťahovanie peňazí zo zdravotníctva? No, v poslednej dobe to vyzerá, že peniaze chýbajú hlavne v štátnej VšZP. Chýba viac konkurencie? Ponúknime akcionársky podiel v štátnych nemocniciach, alebo časť kmeňa VšZP, a konkurencia príde.
Je mi jasné, že hlasovanie o tomto zákone v parlamente viac ovplyvní výsledok zápasu s Chorvátskom, ako tento komentár. Preto to nie je ani tak apel na odmietnutie tohto zákona, ako skôr na zamyslenie „čo ďalej“. Bude sa nová vláda štyri roky v tejto otázke babrať, alebo sa podarí otvoriť aj témy, ktoré sa priamo týkajú dnešných a budúcich pacientov.
Vzhľadom k tomu, že rozpočet 2020 je šitý tou najoptimistickejšou niťou, akú sa podarilo v ministerských zásuvkách nájsť, oveľa praktickejšie témy ako je krížové vlastníctvo sa môžu začať sypať na novú vládu skôr, ako si všetci ministri nastavia stoličky na svoju výšku. Tak dúfam, že bude pripravená.
Zdravotnícke noviny, 11/2019