Market Finesse 1/2020

Hlavnou témou uplynulých aj nadchádzajúcich dní sú pochopiteľne voľby. Politické strany k voličom pristupujú rôzne. Buď sľubujú a programy sa nesú v duchu „stačia heslá“, a uvidíme, či nás katapultujú do parlamentu a to, kde na sľuby vezmeme, nás najbližšie štyri roky trápiť nebude, alebo pripravujú komplexné programy, ktoré sú ale tiež skôr zoznamom neradikálnych úprav parametrov systému, lebo čo ak sa volič prílišnej odvahy zľakne. Sú aj výnimky, ale skutočne odvážnych návrhov je v programoch politických strán menej ako snehu v tohtoročnej januárovej Bratislave.

Market Finesse 1/2020

INESS začiatkom februára zverejní svoje hodnotenie volebných programov, buďte naladení! Vyššie uvedené platí aj pre zdravotníctvo. Jediné zásadnejšie zmeny vo fungovaní tohto sektora, ktorý od pádu socializmu nepocítil vášnivejší bozk trhovej konkurencie, sa udiali tesne po prelome milénií. Viac ako 15 rokov čaká na reformy, ktoré by odštartovali cestu za lepším poskytovaním zdravotnej starostlivosti, vyššou spokojnosťou obyvateľstva, ktoré v ukazovateľoch zdravotného stavu nebude zaostávať, ale naopak približovať sa k vyspelým krajinám západného sveta, ktorého sme paradoxne aj my súčasťou.

Aj preto sme minulý rok prijali pozvanie od Americkej obchodnej komory na Slovensku zostaviť spolu s ďalšími expertmi z poisťovní, ministerstva, nemocníc, lekárov, akadémie a ďalších oblastí publikáciu, ktorá by detailne popísala situáciu slovenského zdravotníctva a nastolila zásadné otázky, na ktoré bude potrebné odpovedať nielen pred voľbami, ale hlavne po nich. Táto publikácia uzrela pod názvom Zdravá budúcnosť svetlo 27. januára a na konferencii, na ktorej sa zúčastnilo viac ako 200 zástupcov sektora zdravotníctva, ju odprezentoval môj kolega Martin Vlachynský. Viac informácií nájdete v článku INESS a Zdravá budúcnosť.

S blížiacimi sa voľbami sme resuscitovali jeden náš starší projekt, ktorý za pár rokov dozrel ako víno, a navyše naň majú mnohí chuť. Spomínate si? Volá sa Slovensko2044 a zrozumiteľnou formou krátkych videí (áno, aj textov) vysvetľuje ako odhaliť populistov, hlavne z radikálnejšej časti politického spektra. Snáď som to napísal dostatočne zrozumiteľne a dotyčnú stranu si priradíte aj bez ukázania prstom.

Z oblasti vzdelávania je aj ďalší náš prebiehajúci projekt – tretí ročník Ekonomickej olympiády pre stredoškolákov. V týchto dňoch prebiehajú krajské kolá, do ktorých sa kvalifikovalo takmer 700 študentov spomedzi viac ako 6500, ktorí sa zapojili v školskom kole. Držte im palce!

Za uplynulý mesiac sme tiež publikovali dve štúdie. V prvej z nich - Chlebom a soľou - Ceny potravín a znížená DPH – sme sa pokúšali schladiť očakávania ohľadom poklesov cien potravín pri znížení DPH, ako to prezentovali predkladatelia zákona. Vysvetlili sme, aké faktory ovplyvňujú ceny potravín na Slovensku a prečo je podľa nás realistickejšie očakávať, že rozšírenie zníženej sadzby DPH na ďalšie skupiny potravín sa premietne skôr do pomalšieho rastu ich cien.

Druhá publikácia je z kategórie každoročných – už tretí rok po sebe sme vydali Index pružnosti zamestnávania 2020. Okrem toho, že Slovensko sa umiestnilo v rebríčku 41 krajín EÚ a OECD až na 35. mieste a oproti predchádzajúcemu roku pokleslo o 3 miesta, sa v nej dozviete aj to, či plánujú strany vo volebných programoch zvýšiť pružnosť zamestnávania. Snáď neprezradím veľa, keď poviem, že radostné zistenie to nebude.

Skôr, než vám obligátne poprajem inšpiratívne čítanie článkov na najrôznejšie témy, vás chcem poprosiť o darovanie svojich 2% zo zaplatenej dane pre INESS. Aj vďaka vašej veľkorysej podpore môžeme robiť všetko, čo robíme. Všetko potrebné informácie k daňovej asignácii nájdete na našom webe www. iness.sk/podpora.

Vopred vám ďakujem a teraz už sľubované: prajem vám inšpiratívne čítanie!

Prvé tohtoročné číslo Market Finesse si môžete prečítať TU.

Richard Ďurana

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards