Market Finesse 2/2020

Svet sa zmenil. Stačilo pár týždňov a je úplne iný, než sme ho poznali doteraz. Na tomto mieste nemyslím len karanténu a všadeprítomný strach z nakazenia Coronavírusom. Obavy mám z fungovania zdravotníckej infraštruktúry, nedostatočného (aj náhodného) testovania, ale aj z ekonomických dôsledkov, ktoré na vlastnej koži už dnes zažívajú mnohé podniky, živnostníci, či umelci. A samozrejme štátna kasa, pretože dosluhujúca vláda nevyužila zlaté roky ekonomického rastu na vytvorenie rezervného vankúša pre horšie časy. Naopak, pár dní pred voľbami pripravila dokonalú nášľapnú mínu v podobe 13. dôchodkov.

Market Finesse 2/2020

Otázkou bude rýchlosť a kvalita opatrení, ktoré nová vláda a nový parlament prijmú. A to nielen akútnych, ale aj tých s dlhodobým dopadom, pretože z takéhoto ekonomického šoku sa slovenské hospodárstvo určite nevylíže za štvrť roka. My v INESS situáciu pozorne monitorujeme a pripravujeme návrhy, ktoré môžu slovenskému hospodárstvu pomôcť dostať sa zo súčasnej krízy v čo najlepšej kondícii. Držme si všetci palce. 

Samozrejme, som si vedomý, že súčasný vývoj sa dotkne aj financovania neziskového sektora. Firmám, ktoré bojujú o prežitie, nezostanú prostriedky na filantropiu. Tento dopad určite pocítime aj my v INESS. Chcel by som vás preto poprosiť: podporte nás, ak vám to situácia umožňuje. Som presvedčený, že v nasledujúcom období bude racionálny ekonomický hlas v spoločenskej diskusii viac než potrebný.

Okrem COVID-19 sa na Slovensku uskutočnila ďalšia významná udalosť. V čase, keď píšem tento text, stále nie je jasné zloženie vlády ani to, či ju prezidentka vymenuje. Slovenskí občania si však zvolili zmenu, a opraty preberú strany tzv. demokratickej opozície. INESS pred voľbami hodnotil volebné programy relevantných politických hráčov v piatich dôležitých oblastiach. Hodnotenia nájdete for the record aj v tomto čísle. Po zistení, čo všetko v programoch je, ale hlavne čo v nich nie je sme napísali niečo ako manuál pre politikov do budúcich volieb. Môžete si ho prečítať v článku Ako napísať víťazný program na strane 9. Viacerým silným predvolebným ekonomickým témam sme sa venovali podrobnejšie, a keďže sú stále aktuálne, nájdete ich v ďalšom texte.

Analytici INESS prednášali vo februári na Politickej akadémii, expertnom nadstraníckom vzdelávacom programe pre politikov. V uplynulých týždňoch prebehli všetky krajské kolá celoštátnej Ekonomickej olympiády, ktorej tretí ročník na Slovensku spustil a organizuje INESS. V priestoroch partnerských vysokých škôl sa v každom krajskom meste stretlo spolu takmer 700 stredoškolákov, ktorí sa kvalifikovalo do krajského kola spomedzi viac ako 6500 súťažiacich v školských kolách.

Poznáme už 50 finalistov, ktorí si zmerajú sily v celoštátnom finále. Zorganizovali sme tiež už dvadsiate #ekonomickereci, tento raz na zdravotnícke témy. Plné hľadisko si prišlo vypočuť prednášku a následnú diskusiu s Martinom Smatanom, riaditeľom Inštitútu zdravotnej politiky pri Ministerstve zdravotníctva.

Aj vám prajem, aby ste nasledujúce týždne prežili v zdraví. Prajem vám všetkým príjemné karanténne čítanie,

Richard Ďurana

Market Finesse 2/2020 si môžete prečítať TU.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards