Market Finesse 8/2021

Cena elektriny atakuje historické maximá. Niežeby sa to už v minulosti nestalo, každá komodita si skôr či neskôr prejde výstupom na amplitúdy. Horšie ale je, keď „tam hore“ zostane dlho, a možno aj navždy, a negatívne zasiahne ceny prakticky všetkého, s čím ako spotrebitelia prídeme v našich bežných životoch do kontaktu. A hlavne, keď dôvodom takejto dlhovekosti vysokej ceny sú regulácie a nie jej nedostatok.

Market Finesse 8/2021

V prípade elektriny sa do jej rastúcich cien imprintujú zelené regulácie Európskej únie a jej ambiciózne ciele znížiť emisie oxidu uhličitého. Tento cieľ je bezo sporu správny. Otázkou je však cesta, ako sa k nemu dostať. A práve tá, na ktorú nastúpila Európska únia, je problémom, a to hneď z viacerých dôvodov. Prvým je skutočnosť, že systém emisných povoleniek nespôsobuje len náklady pre producentov v podobe samotnej ceny povolenky, ale aj nárastu ceny elektriny, do ktorej sa premietajú aj náklady na rastúce ceny povoleniek. Druhým je podkopávanie konkurencieschopnosti európskych producentov – problém vysokej ceny elektriny sa totiž vzťahuje len na nich. Na ostatných kontinentoch, ktoré k „zelenému úsiliu“ pristupujú ležérnejšie, výrobcovia produkujú svoje tovary pri výrazne lacnejšom vstupe elektriny, čo spôsobí zníženie kompetitívnosti európskych firiem a ich zatváranie so všetkými sprievodnými sociálnymi javmi. No a po tretie sa lokálnym úsilím celosvetový problém zlepší tak marginálne, že to atmosfére na konci dňa (alebo aj dekády či storočia, ak chcete), významne nepomôže. Európa si príliš ambicióznymi plánmi Zelenej dohody píli konár pod vlastným zadkom, výsledkom čoho bude ochudobnenie jej obyvateľov. Dnes sa nám to zdá ako sci-fi, ale už dnes sa napr. viaceré veľké slovenské firmy potýkajú s problémom extrémne vysokých cien elektriny a otvorene hovoria o odchode zo Slovenska alebo o „zatvorení krámu.“ Príbeh je o to smutnejší, že sa týka aj tzv. nízkoemisnej výroby, na ktorú v iných krajinách EÚ pre výrobcov uplatňujú rôzne kompenzačné schémy. Na Slovensku sú tieto schémy veľmi slabé, čo celý problém popísaný vyššie zrýchľuje. Aj preto sme minulý týždeň usporiadali medzinárodnú konferenciu Priemysel na odchode? s podtitulom Ako znížiť riziko odchodu priemyslu zo Slovenska vplyvom rastúcej ceny povoleniek? Konferencia nebola verejná, pozvaní boli predovšetkým podnikatelia s energeticky náročnou výrobou, zástupcovia kompetentných úradov, poslanci NR SR a príslušných parlamentných výborov, a v dvoch paneloch vystúpila politická špička, pod ktorú táto agenda spadá (minister hospodárstva Richard Sulík, či štátny tajomník Ministerstva financií Marcel Klimek), ako aj rečníci z ČR, Poľska, a Bruselu. O priebehu konferencie a jej výstupoch, ako aj o téme samotnej, píšeme v tomto čísle obšírnejšie.

Zdravotníctvo si dáva od reformného úsilia malú pauzičku, ktorý trvá už viac ako 15 rokov. Niežeby v sektore nebolo cítiť neefektivity, na to ani nepotrebujete vkročiť do nemocnice, na také bratislavské Kramáre sa vám stačí pozrieť aj z opodiaľ. Po posledných voľbách sa čakalo, že viac ako dekáda mrzačenia modelu manažovanej konkurencie, ktorý sa tu podarilo nejakým politickým zázrakom vystavať pred 15 rokmi, konečne skončí. Nestalo sa, namiesto toho sa na stole objavili návrhy na obmedzovania zisku zdravotných poisťovní a pod. Úplne sa pritom stráca meta pohľad na celý systém. Ako píše kolega Martin Vlachynský v jednom zo svojich článkov: „V diskusii mi od politikov, ale aj záujmových združení chýba odpoveď na jednoducho formulovanú otázku: aký systém chcete? Chcete systém manažovanej konkurencie? Dobre, tak poďme sa baviť, ako ho dobudovať. Chcete niečo iné? Dobre, ale pomenujte to konkrétne, nie prázdnymi floskulami ako „štát musí prevziať opraty“ alebo „prvoradý je záujem pacienta“.“ Aj preto sme, vychádzajúc z našej aktuálnej publikácie Reformný reštart v zdravotníctve, prispeli v pripomienkovom konaní k novej „zdravotníckej novele“ ôsmimi pripomienkami. Prečítať si ich môžete v texte v tomto čísle Market Finesse na strane 7 a 8.

Na záver, ale rozhodne nie v poslednom rade, by som vám chcel dať do pozornosti otvorenie prihlasovania do už piateho ročníka Ekonomickej olympiády. Ak máte doma stredoškoláka alebo poznáte aktívnych učiteľov na stredných školách, prepošlite im prosím informácie zo strany 13.

Prajem vám príjemné a inšpiratívne čítanie,

Richard Ďurana

Market Finesse si v PDF môžete prečítať TU.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards