Matovič nafukuje výdavky. Slovensko sa v míňaní priblíži k najrozšafnejším krajinám Európy

Denník Hospodárske noviny uverenil komentár analytika Radovana Ďuranu k verejným financiám. 

Matovič nafukuje výdavky. Slovensko sa v míňaní priblíži k najrozšafnejším krajinám Európy

Ako uviedol, priemerne by v roku 2023 mali vzrásť výdavky štátov EÚ o 2,2 percenta HDP oproti priemeru pred covidovou krízou.

Radovan Ďurana, INESS:

"Slovensko patrí medzi neúspešné krajiny, ktoré súčasnú krízu riešia hlavne zvyšovaním verejných výdavkov, tie by mali vzrásť o päť percent. Vo verejných výdavkoch štátu chýba dotácia regulovanej ceny elektriny pre domácností, ktorú financujú Slovenské elektrárne zo svojho zmareného zisku. Z hľadiska deficitu verejných financi, ktorý by v roku 2023 mal vystúpiť na 6,4 percenta, takýto spôsob spravovania verejných financií nie je udržateľný. Keďže aktuálny návrh rozpočtu verejnej správy neobsahuje konsolidačné opatrenia, nie je dnes jasné, ako sa chce verejná správa vymotať z vysokých deficitov. Riešiť to pritom musí, už v máji ju čaká hlasovanie o dôvere kvôli nedodržaniu dlhovej brzdy."

Celý článok uverejnený dňa 1.12.2022 si môžete prečítať tu. 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards