Matovič zaútočil na dva milióny Slovákov. Chce ich vrátiť do socializmu

Martin vlachynský sa pre Trend vyjadril k slovám premiéra Matoviča. 28. 09. 2020.

Matovič zaútočil na dva milióny Slovákov. Chce ich vrátiť do socializmu

Bývalý štátny tajomník ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Ivan Švejna označuje myšlienku za bizarnú. Podľa neho sa nepresadila realizácia ani omnoho jednoduchších zmien v sociálnom systéme. S týmto postojom súhlasí aj analytik spoločnosti INESS Martin Vlachynský. Podľa neho „len jednotný výber daní a odvodov (UNITAS) zavádzame už 15 rokov, zavedenie ročného zúčtovania sociálnych odvodov sa odkladalo už niekoľkokrát“. To poukazuje na fakt, že úpravy súčasných komplexných systémov sú výrazne náročné z technického, legislatívneho, ale aj manažérskeho hľadiska.

Martin Vlachynský, analytik INESS

Myšlienka jednej štátnej zdravotnej poisťovne priťahuje slovenských politikov tým viac, čím viac z nej poistenci utekajú k súkromníkom. Spojenie je nelogický krok a neviem si takúto inštitucionálnu fúziu predstaviť v praxi.

Oba systémy fungujú na úplne iných princípoch. Sociálna poisťovňa je prietokový ohrievač, do ktorej prídu odvody a následne ich podľa matematického vzorca pošle ďalej. Zdravotné poisťovne majú aktívnejšiu úlohu, sú nákupcami zdravotnej starostlivosti, dojednávajú podmienky s poskytovateľmi.

Sociálna poisťovňa je jedným zo symbolov skostnatenej neefektívnej štátnej inštitúcie. Naviac politici veľmi radi využívajú jej zdroje na neuvážené predvolebné dary, preto je z dlhodobého hľadiska v sociálnej poisťovni obrovská diera.

Nebojím sa povedať, že pre budúcnosť zdravotníctva by takéto spojenie bolo definitívnou katastrofou. Slovenské zdravotníctvo potrebuje presný opak - rozprúdiť súťaž medzi poisťovňami, čo dosiahneme skôr rozdelením dominantnej štátnej poisťovne a odpredajom časti jej kmeňa.

Tým ale nechcem povedať, že nemá byť lepšie prepojenie medzi sociálnym a zdravotným systémom. To sa však nerobí formálnym prepojením inštitúcií, ale jasnejším zadefinovaním produktov, kompetencií a tokov hodnôt medzi sociálnym a zdravotným systémom.

Celý článok si môžete prečítať tu.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards