Miesto veštenia krízy radšej príprava na ňu

Byť ekonomickým veštcom je veľmi ľahké. Ak sa trafíte, ste „ten, čo predpovedal krízu“. Ak nie, skúsite to o rok, lebo nenaplnenú ekonomickú predpoveď si nikto nezapamätá.  

Ak sa ma spýtate, či sa kríza už čoskoro vráti, odpoviem že áno. Ale toto si myslím už tak posledné tri roky.

Miesto veštenia krízy radšej príprava na ňu

Všetky ingrediencie sú v hrnci – vyčerpaná monetárna politika, nevyriešená fiškálna kríza plávajúca na záchrannom kolese skupovania štátnych dlhov centrálnymi bankami, rinčiace zbrane colníkov na troch kontinentoch, do nebies stúpajúce ceny niektorých aktív, Brexit, Taliansko...

A tá kríza stále nikde. Pesimisti však môžu ostať pokojní. Ekonomické krízy dosiaľ dodržiavali dve základné pravidlá. Prvé - nakoniec vždy prišli. Druhé – podobne ako španielsku inkvizíciu v britských skečoch, ani krízu nikto neočakáva.

Áno, radi sa o nej rozprávame, počúvame jej prorokov, s okuliarmi na nose študujeme indexy priemyselnej produkcie a ázijské trhy so železnou rudou, aby sme potom prstom ukázali na nejakú vlnku v grafe slávnostne povedali „už sa to blíži“.

Ale reálne si len málokto prispôsobí svoj aktuálny život týmto proklamovaným očakávaniam. Veď preto sú vlastne krízy úspešné.

Jedna vec sú Gejza s Janou, ktorí na svoju mzdu zavesia dve hypotéky na „investičné byty“ v Dúbravke snívajúc o rentierskej budúcnosti.  

Druhá vec je vláda, ktorá ignorujúc čo i len možnosť pesimistického vývoja zavesí na občanov nablýskanú ekonomiku, ktorú ale kríza v horších časoch sfúkne ako vlk slamený domček v Troch prasiatkach.

Za posledných 15 rokov nastal nenápadný, ale dramatický posun v ekonomických programoch na  slovenskej politickej scéne. Takmer úplne sa vytratil koncept „reformy“.

Vytratila sa debata „trh vs. štát“. Sociálne balíčky sa stali novým štandardom. Vlaky zadarmo, rekreačné poukazy, rýchle zvyšovanie minimálnej mzdy, to všetko sa stalo jednosmerkou, z ktorej sa nedá vycúvať, dnes sú to prakticky nezrušiteľné veci, bez ohľadu na výsledok volieb.

Nikto dnes nemá plán čo robiť, ak zrazu príde k poklesu daňových výnosov o 1-2 miliardy eur. Čo robiť, ak to na Slovensku náhodou zabalia 2-3 z najväčších zamestnávateľov. To ma straší viac, ako to, či bude kríza o rok.

Trend, 14.8.2019

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards