Miliardy prinesú školy z budúcnosti

Róbert Chovanculiak sa pre Hospodárske noviny vyjadril k reformám školstva. 17. 09. 2020.

Miliardy prinesú školy z budúcnosti

Analytik občianskeho združenia INESS Robert Chovanculiak je voči veľkej reforme školstva trochu skeptický. „O reformu sa pokúšalo už mnoho vlád, prakticky všetky zlyhali a nič nerealizovali alebo vniesli do systému viac chaosu a neistoty,“ zhodnotil pre HN Chovanculiak. Zároveň považuje zmeny za príliš malé. „Ministerstvo plánuje do obnovy školskej infraštruktúry investovať dve miliardy eur a ďalšiu miliardu na zvyšovanie platov učiteľov. Pri takýchto veľkých finančných injekciách by som očakával výrazne väčšie reformné ťaženie,“ doplnil. Privítal by zavedenie nového typu autonómnych škôl, aké už fungujú v Spojených štátoch amerických, vo Švédsku, Veľkej Británii, na Novom Zélande a v Kanade. Tie vraj umožňujú aktívnym a šikovným realizovať sa bez byrokracie a regulácie zo strany štátu.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards