Moderné a úspešné zdravotníctvo

Martin Vlachynský sa pre Zdravotnícke noviny vyjadril k situácii v zdravotníctve. 15. 10. 2020.

Bolo by odvážne očakávať, že reformný dokument z dielne vlády bude revolučné dielo, ktoré prinesie prekvapivé a odvážne reformy. Na to nebol čas, priestor a asi veľmi ani ľudia, keďže minister do rezortu nenastúpil s koncepciou reformy a hlavná analytická jednotka sa pred časom prakticky rozpadla. No výsledok je aj pri realistických očakávaniach nemastný-neslaný. Ciele sú zadefinované pekne na desatinky, ale úprimne – ako veľmi dokáže vláda v priebehu nasledujúcich 4 rokov ovplyvniť očakávanú dĺžku života pri narodení? O viac ako pätinu znížiť úmrtnosť odvrátiteľnú prevenciou?

No dobre, prosím. Aj hokejisti nastupujú do každého zápasu s tým, že ho vyhrajú. V úvode nastupuje zdĺhavý výpočet problémov, ktorý všetci poznáme naspamäť z revízie výdavkov alebo aj zo života. Niektoré sú jasné, niektoré menej. Čo napríklad znamená, že „poistný systém je neefektívne regulovaný“? Paradoxne práve s touto floskulou prichádza asi najzásadnejší záväzok dokumentu, a to definícia nároku pacienta. Azda sa tohto yetiho konečne podarí odfotiť.

Dokumentom sa tiahne jeden zásadný problém. Má predstavu o problémoch, ale menej o nástrojoch ich riešenia. Zmena mixu ambulantných špecializácií? Zmena odmeňovania všeobecných? Optimalizácia nemocníc? Ako, ako, ako? Nákupcami zdravotnej starostlivosti sú poisťovne, ktoré dohadujú zároveň ceny. Ministerstvo má na tento proces dosah len cez minimálnu sieť, ktorá však miesto optimalizácie slúžila v minulosti k presnému opaku – zabetónovávaniu neefektívnych poskytovateľov v systéme.

Napísal by som ja lepší plán? Neviem, možno áno, ale hlavne by som nikomu nesľuboval zásadné zmeny v horizonte 4 rokov. Ja som hlboko skeptický, čo sa týka celej európskej hurá akcie okolo reformno-záchranného plánu. Vychádza z naivnej predstavy, že spravím analýzku, zadefinujem si ciele, vytvorím armádu poradných, rezortných, nadrezortných a neviem akých skupín a komisií, miniem miliardy a výsledok sa dostaví.

Nedostaví. Úspech vyviera zo zdravého, stabilného prostredia, nie z plánov. Z prostredia, kde sú jasné a dodržiavané pravidlá, fungujúce spätné väzby, orientácia na výkon. To v zdravotníctve nie je, zdravotníctvo je byrokraticky riadený organizmus plný mocenských hier, populizmu a emócií. Ako ukazujú aktuálne udalosti, len tak odtiaľ nezmiznú.

Celý článok vyšiel v tlači.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards