Mýty v ekonomike a Cena štátu

15. februára 2017 prednášal Radovan Ďurana z INESS na Ekonomickej univerzite v Bratislave, na tému Mýty v ekonomike. Podujatie organizovala Monika Olejárová, študentka Sokratovho inštitútu a Ekonomickej univerzity.

Mýty v ekonomike a Cena štátu

Prednášky sa zúčastnilo vyše 70 študentov, ktorí si hneď v úvode zasúťažili o poukážku na nákup v kníhkupectve. Súťažné otázky ako počet policajtov na Slovensku, objem vybratých daní, či výdavky štátu na sociálne dávky pre Rómov sa stali aj predmetom diskusie. Pozreli sme sa na obľúbené mýty zo sféry verejných financií, ktoré kolujú na Slovensku. Vyčíslili sme, koľko stojí vzdelanie jedného študenta, a prečo sa napriek tomu hovorí o bezplatnom školstve. Pozreli sme sa aj na mýtus, podľa ktorého sú sociálne dávky pre Rómov jedným z problémov verejných financií. Okrem toho sme sa venovali aj otázke, či sa štát prioritne stará o ľudí v núdzi, alebo vynakladá viac prostriedkov na iné oblasti verejnej správy, ako napríklad železnice. Diskusia bola veľmi živá, študenti mali možnosť sa pozrieť aj na Vesmír verejných výdavkov, vďaka ktorému si vytvorili lepšiu predstavu o objeme financií vo verejnej správe.

Fotogaléria z podujatia: 

Foto: Denisa Rášová

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards